Search
Odprysk szkliwa na zębie

Odprysk szkliwa na zębie

Odprysk szkliwa na zębie to niegroźny ubytek wizualny, którego nie warto ignorować, bo nieleczony może prowadzić do groźniejszych problemów. W miejscu odprysku może się bowiem rozwijać próchnica, a ta z kolei może doprowadzić do stanu zapalnego i konieczności leczenia kanałowego zęba. Dlatego gdy tylko zauważymy powstające na naszych zębach odpryski, warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy zauważymy odpryski na zębach swoich lub dziecka to na pewno nie warto wpadać w panikę, jednak zalecane jest umówienie wizyty kontrolnej, podczas której stomatolog zbada przyczynę powstawania odprysku szkliwa. Jakie mogą być przyczyny? Odprysk szkliwa na zębie świadczy często o tym, że na zęba oddziałują zbyt duże siły mechaniczne, które prowadzą do odprysku zewnętrznej warstwy szkliwa, która ma niższą wytrzymałość. Taka diagnoza może być początkiem leczenia ortodontycznego lub procesu usuwania zębów, które powodują nacisk, np. ósemek. Tym samym z drobnego odprysku można uzyskać wiele informacji i przeciwdziałać innym, jeszcze niewidocznym problemom uzębienia.

Drugą przyczyną może być tak zwana kwasowa erozja szkliwa, która jest spowodowana nadmierną konsumpcją słodkich lub kwaśnych pokarmów i napojów, co zaburza pH jamy ustnej, a to z kolei prowadzi do powstawania niechcianych drobnoustrojów, które osłabiają lub nawet niszczą szkliwo zębów. By temu zapobiec, należy ograniczyć spożycie takich pokarmów i napojów oraz płukać jamę ustną nawet po najmniejszej przekąsce, ponieważ zmniejszona produkcja śliny sprzyja powstawaniu drobnoustrojów. Inne przyczyny to niedostateczna higiena jamy ustnej czy nawet odpryski wynikające ze złych nawyków, jak obgryzanie paznokci czy gryzienie długopisu, co zdarza się szczególnie często u młodych dzieci.

Sposoby na naprawę szkliwa

Szkliwo to najtrwalsza tkanka w ludzkim organizmie, która gdy ulegnie uszkodzeniu, nie ma możliwości regeneracji i może być naprawiona jedynie z wykorzystaniem środków zewnętrznych. Tak, więc jeśli doszło zniszczenia szkliwa i powstania wyraźnego odprysku, to niestety jedyną drogą naprawy jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Proces naprawy szkliwa rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni zęba i jeśli ubytkowi szkliwa nie towarzyszy próchnica, co zdarza się bardzo często, to odprysk jest uzupełniany żelem z fluorem. Inną metodą jest również lakierowanie, a gdy ubytek jest większy, to stomatolog może się zdecydować na wypełnienie.

Jak można zapobiegać?

Odprysk szkliwa na zębie to problem, któremu lepiej zapobiegać niż leczyć, jak to zrobić? Przede wszystkim warto zadbać, żeby nasza dieta nie była przesadnie słona lub słodka, a umiarkowana. Powinniśmy również dokładnie płukać jamę ustną po każdym posiłku, a najlepiej myć zęby. Zapobieganie to również wzmacnianie szkliwa, a to możemy osiągnąć, kiedy nasza dieta będzie bogata w nabiał oraz jajka, co zapewni dużą ilość wapnia i witaminy D – witaminy te mają właściwości wzmacniające kości. Bardzo ważnym elementem są również stałe kontrole u stomatologa, ponieważ niektórych odprysków możemy samodzielnie nie zauważyć.