Search
Czy da się wybielić martwego zęba?

Czy da się wybielić martwego zęba?

Leczenie kanałowe jest często jedynym sposobem na uratowanie zęba w sytuacji, gdy zmiany próchnicowe są tak zaawansowane, że doprowadziły do zapalenia miazgi. Metoda ta jest niezwykle skuteczna. Polega na usunięciu chorej tkantki, na skutek czego ząb obumiera. Martwy ząb osłabia się oraz stopniowo traci swój naturalny biały odcień na rzecz sinawego, ciemniejszego zabarwienia. Tempo i nasilenie zmian zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Wiele osób zastanawia się czy może poprawić wygląd swojego uśmiechu i czy da się wybielić martwego zęba.

Co można zrobić z martwym zębem?

Nieestetycznie przebarwiony ząb po leczeniu kanałowym bywa kompleksem wielu Polaków, szczególnie gdy jest to jeden z zębów widocznych podczas uśmiechania się. Zwiększona częstotliwość szczotkowania, nakładki wybielające oraz pasty do zębów obiecujące rozjaśnienie szkliwa zawodzą w walce z sinym kolorem uzębienia po endodoncji. Z tego względu wiele osób zastanawia się czy da się wybielić martwego zęba w skuteczny sposób. Konsultując to zagadnienie z dentystą, usłyszeć można odpowiedź twierdzącą, a także dowiedzieć się, że niektóre zabiegi mające na celu ujednolicenie jego kolorytu mogą dodatkowo wzmocnić ząb. Warto jednak podkreślić, że wybielanie zęba po leczeniu kanałowym przebiega w zupełnie inny sposób niż tradycyjne wybielanie.

Jak przebiega wybielanie martwego zęba?

W przeciwieństwie do wybielania zdrowego uśmiechu, w którym wszystkie zęby są żywe, martwy ząb wymaga specjalistycznego postępowania. W jego przypadku konieczne jest otworzenie i opracowanie komory zęba. W czasie zabiegu korzeń zostaje zabezpieczony przed działaniem substancji wybielającej, która wprowadzana jest do komory. Po odpowiednim czasie naświetlania zostaje ona zamknięta wypełnieniem tymczasowym lub stałym. W przypadku wybrania stopniowej metody termokatalitycznej procedurę można powtórzyć aż trzykrotnie, do czasu uzyskania satysfakcjonującego efektu. Intensywny zabieg może przynieść oczekiwane rezultaty od razu po jego zakończeniu. Warto podkreślić, że nie każdy martwy ząb da się skutecznie wybielić w powyżej opisany sposób. Oporne na ten zabieg uzębienie wymagać może zastosowania licówki lub korony. Są to rozwiązania droższe, ale dodatkowo wzmacniają one ząb, który został osłabiony leczeniem kanałowym. Dobranie odpowiedniego koloru i odcienia licówki lub korony gwarantuje natychmiastowy efekt estetyczny. Należy zauważyć, że o ile założenie korony mocno ingeruje w strukturę zęba, zamontowanie licówki uznać można za zabieg małoinwazyjny.

Wybielanie martwego zęba – cena

Decydując się na poprawę koloru martwego zęba, warto wcześniej sprawdzić ceny zabiegu. W przypadku wybielania polegającego na wprowadzeniu środka wybielającego do wnętrza zęba trzeba liczyć się z kosztem ok. 200-400 zł za ząb. Uzyskanie pożądanego odcienia przy pomocy licówki to koszt rzędu 300-500 zł wybierając licówkę kompozytową oraz 800-1500 zł decydując się na jej porcelanowy odpowiednik. Do najdroższych sposobów na białe uzębienie zaliczyć można koronę, której cena sięgać może nawet 2000 zł.

Znając odpowiedź na pytanie czy da się wybielić martwego zęba, pacjent wie na jaki zabieg i na jakie koszty powinien się przygotować. Bez względu na cenę warto spróbować zawalczyć o idealny uśmiech, który służyć będzie przez wiele lat.