Search
Korona teleskopowa - co to jest?

Korona teleskopowa – co to jest?

Dentyści to lekarze, którzy zajmują się leczeniem zębów ludziom w każdym wieku. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny – umożliwia to zapobieganie chorobom zębów, które są kosztowne i bolesne w leczeniu. Oczywiście wiadomo, że należy korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych dentystów, którzy cieszą się pozytywną opinią wśród swoich klientów. Z tego tekstu dowiesz się, czym są korony teleskopowe oraz kiedy je stosować w uzupełnieniach protetycznych.

Korona teleskopowa co to jest?

Korony teleskopowe to nic innego, jak elementy retencyjne. Sprawdzają się one głównie w uzupełnieniach protetycznych (zaczynając od zwykłych protez, kończąc na protezach szkieletowych, mostach okrężnych czy też implantach). Założenie koron teleskopowych wymaga od technika dentystycznego naprawdę dużego doświadczenia, wiedzy oraz precyzji, a także wyposażenia pracowni we wszystkie niezbędne przyrządy. Jasnym jest, że najważniejszym aspektem przy zakładaniu tego rodzaju protezy jest współpraca stomatologa z doświadczonym w tym konkretnym zakresie technikiem dentystycznym. Daje to pewność dobrze wykonanego zabiegu na bazie koron teleskopowych.

Kiedy stosować korony teleskopowe?

Protezy teleskopowe są zalecane głównie osobom, które posiadają szczątkowe uzębienie. Warto wiedzieć, że korony teleskopowe mają wiele zalet, które sprawiają, że są one stosowane również, gdy pacjentowi zależy na najwyższym poziomie estetyki oraz wygodzie użytkowania. Korona teleskopowa składa się z korony zewnętrznej i wewnętrznej. Obie te części mają równoległe ściany oraz nakładają się na siebie. Taki rodzaj konstrukcji umożliwia osiąganie wysokiej stabilności podczas żucia przy jednoczesnym wykluczeniu obciążenia zębów filarowych. Szczególne zalety protez teleskopowych to ochrona zębów filarowych oraz szynowanie uzębienia szczątkowego. Poza tym warto wspomnieć, że korony teleskopowe wyróżniają się łatwością w utrzymaniu higieny czy długością żywotności pracy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku utraty któregoś z zębów filarowych nie będzie konieczności wykonywania nowej protezy. Wynika to z tego, że wystarczy jedynie zaślepić koronę wtórną i podścielić protezę. Wszystkie te działania muszą być wykonane u profesjonalnego dentysty.

Jak przygotować filary pod korony pierwotne?

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować filary pod korony pierwotne. Zęby pod tego rodzaju korony teleskopowe są szlifowane ze stopniem lub też bez stopnia. Wszystko uwarunkowane jest decyzją lekarza. Jeżeli zęby są prawidłowo oszlifowane i mają dobrze licowaną koronę wtórną to występuje brak widocznej granicy między koroną pierwotną a wtórną przy jednoczesnym braku podrażnienia kieszeni. Do korony pierwotnej można także szlifować zęby ze stopniem. Jednak jeśli będzie ona wykonana z metalu, to może powstać widoczna granica z koroną wtórną. W tym przypadku również istnieje pewne rozwiązanie – użycie korony pierwotnej z ZrO2. Warto jednak być uprzedzonym, że często zdarzają się przypadki, gdy one pękają.