Search
Ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba

Ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba?

Ząb zatrzymany to taki ząb, który jest w pełni anatomicznie ukształtowany, ale z różnych względów nie przebił się on w całości ponad dziąsło. Taki ząb jest zatrzymany w kości i stąd właśnie bierze się jego nazwa. Trzeba wiedzieć, że z takim zębem można sobie poradzić i można go leczyć. Trzeba tylko w porę go rozpoznać. Ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba? Kiedy jest to możliwe?

Jakie mogą być przyczyny zatrzymania zęba?

Zanim przejdziemy do tego, ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba, sprawdźmy przyczyny jego zatrzymania. Często zatrzymanie zęba jest związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Ma to szczególnie duże znaczenie przy zębach stałych, które pojawiają się w okresie dzieciństwa. Jeśli chodzi o ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, to najczęściej ich zatrzymanie jest efektem tego, że w szczęce jest za mało miejsca. Za problemy może też odpowiadać niedobór witaminy D i A oraz próchnica zębów mlecznych, która została przeniesiona na zęby stałe. W wyniku jej działania bardzo często nie wyżynają się kły.

Jak leczyć ząb zatrzymany?

Jest kilka metod leczenia. Pierwszym z nich są metody ortodontyczne. Dzięki nim można zmienić ustawienie zębów i sprawić, że w łuku zębowym będzie więcej miejsca. Czasami konieczna jest ekstrakcja zęba po to, by zrobić więcej miejsca w szczęce. Jeśli chodzi o samo ściąganie zęba, to w pierwszej kolejności należy wykonać jego odsłonięcie. Robi się to przy pomocy noża piezoelektrycznego, który minimalizuje krwawienie i działa bardzo precyzyjnie. Nóż ten wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Po odsłonięciu zęba przykleja się do niego zaczep ortodontyczny. Następnie przyczepiany jest do niego specjalny łańcuszek, który pomaga ustawić ząb w odpowiedniej pozycji. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku zębów zatrzymanych, które znajdują się w widocznym miejscu i wpływają na estetykę uśmiechu. Nie ma powodu, by metodę tą stosować przy zębach mądrości. Je zwykle należy po prostu usunąć, by nie wpływały negatywnie na stan pozostałych zębów.

Na czym polega i ile trwa ściąganie zęba?

To, ile trwa ściąganie zatrzymanego zęba, jest kwestią dość indywidualną. Jest ono uzależnione od tego, w jakim stanie są zęby. Na metodę i czas leczenia wpływa też to, który ząb należy ściągnąć, jak jest usytuowany i w jakim stopniu został on zatrzymany przez kość. Leczenie ortodontyczne zwykle trwa od dwóch do trzech lat. Nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów, bo ściąganie zęba to długotrwały proces, który wymaga ogromnej cierpliwości. Podczas leczenia konieczne są wizyty kontrolne, które mają na celu poprawienie napięcia łańcuszka oraz upewnienie się, że leczenie przebiega prawidłowo. Często po usunięciu łańcuszka oraz zaczepu ortodontycznego, konieczne jest noszenie jeszcze przez pewien czas aparatu ortodontycznego, którego zadaniem jest utrzymanie zębów we właściwym ustawieniu oraz jego utrwalenie. Trzeba jednak wiedzieć, że w tym wypadku czas leczenia również jest bardzo subiektywny. Zwykle trwa on od roku do dwóch, choć czasem trzeba go przedłużyć.