• Home
  • Porady
  • Implanty zębowe – jak wygląda zabieg?
Search
Implanty zębowe – jak wygląda zabieg?

Implanty zębowe – jak wygląda zabieg?

Leczenie implantologiczne jest dla wielu osób jedynym sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu. Dużo osób zadaje sobie jednak pytanie o to, jak wygląda sam zabieg wszczepienia implantów, a także – jak prezentują się jego efekty. Osoby, które decydują się na implanty, bardzo często są przekonane ich naturalnym wyglądem, a także wygodą użytkowania. Ogromną liczbę pacjentów nurtuje wiele pytań o implanty zębowe – jak wygląda zabieg, a także rekonwalescencja po nim.

Jak wygląda wszczepienie implantu zęba?

Zanim pacjent przystąpi do zabiegu, na początku odbywa konsultację ze specjalistą. Lekarz implantolog jest w stanie zdecydować, czy leczenie implantologiczne będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku konkretnego pacjenta. Dodatkowo oceni on, czy nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nawet pozornie nieistotne informacje mogą mieć ogromny wpływ na powodzenie zabiegu. Lekarz z pewnością zleci komplet badań, które należy wykonać przed zabiegiem. Dodatkowo przedstawi pacjentowi kosztorys, a także ewentualnie – alternatywne metody leczenia. Opowie także tym już zdecydowanym na implanty zębowe – jak wygląda zabieg oraz jak postępować po jego zakończeniu.

Etapy wszczepienia implantu

Na początku warto uspokoić pacjentów, że zabieg wszczepienia implantów jest zupełnie bezbolesny z racji tego, że wykonuje się go w miejscowym znieczuleniu. Kiedy zacznie ono działać, chirurg nacina dziąsło i wykonuje w nim otwór, do którego wprowadzi implant. Na samym końcu lekarz założy szwy. Sam zabieg jest bardzo krótki, a przeciętny czas jego trwania nie przekracza 30 minut. Wykonuje się go przy wykorzystaniu specjalnego mikroskopu, dlatego jest wyjątkowo precyzyjny.

Postępowanie po zabiegu

Wiele pytań trapi osoby, które zdecydowały się na implanty zębowe – jak wygląda zabieg oraz rekonwalescencja po nim. Pora na nie odpowiedzieć. Najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie po wykonaniu zabiegu. Jest to czas, kiedy tkanki goją się. Dlatego jest bardzo ważne, by zwłaszcza w tym okresie postępować zgodnie z wytycznymi lekarza. Przez okres dwóch tygodni po zabiegu warto unikać twardego, suchego jedzenia. Pacjent powinien przyswajać pokarm rozdrobniony, a najlepiej w postaci płynnej. Każdy posiłek powinien zostać zakończony przepłukaniem jamy ustnej – z wykorzystaniem letniej wody lub soli fizjologicznej.

Szczególną ostrożność należy zachować przy myciu zębów. Podczas szczotkowania trzeba omijać okolice, gdzie znajduje się świeżo wszczepiony implant. Stosowanie szczoteczki do zębów może bowiem podrażnić tkanki. Palacze przez ten czas powinni powstrzymać się od nałogu. Jeśli lekarz zapisał jakiekolwiek leki, pacjent bezwzględnie musi je przyjmować. Zazwyczaj po upływie 14 dni od zabiegu chirurg usunie szwy. Kiedy upłynie 2 lub 4 miesiące – w zależności od zaleceń lekarza, a także predyspozycji pacjenta do gojenia tkanek – odbywa się wizyta kontrolna, na której planuje się realizację koron zębowych, których założenie jest ostatnim etapem zabiegu.