Search
Ropień zęba jak leczyć?

Ropień zęba jak leczyć?

Ropień zęba to komora wypełniona ropą, która jest otoczona tkankami. Praktycznie w całym naszym organizmie występują ropienie. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest ropień zęba jak leczyć i reagować na to schorzenie.

Ropień zęba objawy

Warto mieć na uwadze, że ropień zęba powstaje na skutek ostrego stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba. Najczęstsze objawy to przede wszystkim obrzęk węzłów chłonnych na szyi, obrzęk i zaczerwienienie twarzy oraz wrażliwość zębów. Ropnie zębów mogą rozwijać się nie tylko od strony językowej, ale również w przedsionku jamy ustnej. Pierwszą fazą choroby jest ropień okołowierzchołkowy. Jest to etap, kiedy stan zapalny ograniczony jest do okołowierzchołkowych tkanek. Pacjent może odczuwać wtedy silny oraz pulsujący ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w pozycji leżącej oraz podczas nagryzania ból się nasila. Może on też promieniować do szyi lub ucha, dlatego nie ma na co czekać, tylko trzeba jak najszybciej udać się do dentysty.

 Jak powstają ropnie?

Uczucie wysadzania zęba z zębodołu jest klasycznym objawem ropnia okołowierzchołkowego. Jednak najostrzejszą fazą zapalenia jest ropień podokostnowy. Ból jest wtedy znacznie silniejszy i może promieniować także na inne zęby. Mocno zaczerwienione i opuchnięte jest też dziąsło. Może się pojawić też podwyższona temperatura ciała i ból głowy. Pacjenci niestety często bagatelizują początkowe objawy i długo zwlekają z wizytą u dentysty. Nieleczona próchnica może się po pewnym czasie przerodzić w ropień zęba jak leczyć omówimy to poniżej. Próchnica przedostaje się w głąb zęby, a bakterie produkują toksyny, które są niezwykle niebezpieczne. Najpierw do kanałów korzeniowych rozprzestrzenia się zakażenie miazgi, a później dociera do okołowierzchołkowych tkanek. Przyczyną rozwoju ropienia mogą być też nieszczelności między ścianą zęba a wypełnieniem. To właśnie przez to drobnoustroje wnikają w głąb zęba i tworzą stan zapalny.

 Jak leczyć ropień zęba?

W wyniku złamania korony zęba także może dojść do zakażeń miazgi, które skutkują rozwojem ropnia. Nieprawidłowo wykonane leczenie endodontyczne może skutkować powikłaniami w postaci ropni. Dlatego tak ważne jest, żeby korzystać jedynie z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Ropny stan zapalny może być także efektem urazu mechanicznego. Należy pamiętać, że domowe sposoby nie są skutecznym sposobem wyleczenia chorego zęba, ponieważ jedynie łagodzą objawy. Ropień zęba zawsze powinno się leczyć u dentysty. Obrzęk dziąseł można zmniejszyć stosując środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jednak nie rozwiąże to całkowicie problemu i trzeba o tym pamiętać. Usunięcie nagromadzonej ropy oraz wygaszenie stanu zapalnego jest podstawą w leczeniu ropni zębowych. Lekarz z reguły wykonuje też zdjęcie rentgenowskie, żeby ocenić stopień zaawansowania infekcji. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest ropień zęba jak leczyć oraz zapobiegać. Czasami może pomóc jedynie ekstrakcja, czyli usunięcie chorego zęba.