Search
jakie-sa-aparaty-ortodontyczne

Jakie są aparaty ortodontyczne? Poznaj ich rodzaje.

Obecnie wielu pacjentów decyduje się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Pacjenci często zastanawiają się, jakie są aparaty ortodontyczne dostępne w salonach stomatologicznych. Wymienić można przede wszystkim aparat na zęby stały oraz ruchomy. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Warto podkreślić, że leczenie ortodontyczne obejmuje badanie rozwoju, a także zapobieganie oraz terapię zaburzeń, które dotyczą narządu żucia.

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, warto dowiedzieć się, na czym będzie polegać terapia u lekarza ortodonty, a także jakie są rodzaje aparatów na zęby. Warto także wiedzieć, jak prawidłowo dbać o higienę zębów oraz jamy ustnej w czasie leczenia ortodontycznego. Warto podkreślić, że efekty leczenia ortodontycznego będą bardzo łatwo zauważalne – estetyka uśmiechu powinna się znacząco poprawić, a także zostaną usunięte wady wymowy.

Aparat stały na zęby

Aparat stały na zęby, to najczęściej wybierane narzędzie w walce z wadami zgryzu – nawet tymi najbardziej skomplikowanymi. Przytwierdzany jest na powierzchni zębów poprzez zastosowanie specjalnego kleju stomatologicznego, który pozwoli uzyskać właściwe i pożądane położenie zębów w łuku zębowym.

Warto podkreślić, że ten typ aparatu ortodontycznego wymaga dość długiego czasu stosowania, lecz powinien przynieść niesamowicie zadowalające efekty. W zależności od typu wady zgryzu, a także indywidualnej tendencji do przesuwania zębów do właściwej pozycji, leczenie stałym aparatem może potrwać nawet dwa lub trzy lata.

Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów stałych. Największym elementem, który będzie różnicował wygląd aparatów stałych, będzie materiał użyty do jego wykonania. Najpopularniejszym jest oczywiście aparat stały metalowy, ale bardzo popularny jest także aparat estetyczny, który może być zrobiony np. z szafiru, porcelany lub ceramiki.

Warto też wspomnieć o aparacie samoligaturującym, który bazuje na nowoczesnych technologiach. Zrobiony jest bez ligatur, czyli bez gumowych opasek. Obecnie wiele osób zastanawia się, jakie są aparaty ortodontyczne i ile kosztują.

Aparat na zęby ruchomy

Aparaty ortodontyczne ruchome to przede wszystkim rozwiązanie, które przeznaczone jest do samodzielnego zdejmowania przez pacjentów. Tego typu aparat nie jest przytwierdzony do zębów na stałe. Jest to bardzo istotny element we wczesnym leczeniu wad zgryzu u dzieci, a także młodzieży.

Warto podkreślić, że leczenie czynnościowy przy użyciu specjalistycznych aparatów ruchomych ma na celu uzyskanie modyfikacji wzrostu twarzy pacjenta. Trzeba też wspomnieć o tym, że ten typ aparatu można śmiało stosować u dorosłych pacjentów, ponieważ bardzo łatwo można przewidzieć możliwy do osiągnięcia efekt terapeutyczny u pacjenta. Dodatkowo dzięki opcji zdejmowania, aparaty ruchome na zęby są często dużo łatwiej do zaakceptowania przez pacjentów. Jakie są aparaty ortodontyczne, to często zadawane pytanie przez klientów.

Aparat na zęby wyjmowany

W salonach stomatologicznych pacjenci często pytają, jakie są aparaty ortodontyczne. Aparaty na zęby wyjmowane to bardzo ciekawe rozwiązanie. Nakładki Invisalign są przezroczyste i ściśle obejmują zęby. Tego typu nakładki powinno wymieniać się co dwa tygodnie. Sprawdzą się głównie w przypadku niewielkich wad. Są bardzo wygodne w użytkowaniu. Można je zdejmować podczas spożywania posiłków.