Search
jak-sie-nazywa-przerwa-miedzy-zebami

Jak się nazywa przerwa między zębami?

Dla każdego z nas ładny uśmiech to istotna sprawa. Staramy się dbać o zęby odpowiednio je szczotkując i chodząc do stomatologa kiedy jest taka potrzeba. Niektóre osoby mają wady zgryzu, a inni dość zauważalną szparę między górnymi jedynkami. Niektórzy uważają, że może ona wyglądać atrakcyjnie, ale w opinii innych osób wymaga leczenia. Dzisiaj podpowiadamy, co jeszcze warto wiedzieć o tej przypadłości. Jak się nazywa przerwa między zębami? Śpieszymy z odpowiedziami.

Diastema – czyli przerwa między zębami

Wiele osób zastanawia się, jak się nazywa przerwa między zębami. Diastema, bo o niej mówimy jest zauważalna zwłaszcza podczas uśmiechu. Niektórzy uważają, że ta przerwa wygląda dość intrygująco. Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Ta pusta przestrzeń najczęściej jest widoczna między górnymi jedynkami.

Nawet jeśli jest niewielka może być dość zauważalna. Klasyfikowana jest jako problem estetyczny lub jako wada zgryzu. Jeżeli przerwa między pierwszymi zębami nie jest większa niż 2 mm, uznaje się to jedynie za defekt estetyczny. Nie ma wtedy też wskazań do podjęcia leczenia, natomiast większa diastema powinna być leczona.

Jak powstaje diastema?

Część osób zastanawia się, czy taka wada zgryzu jest dziedziczna. Wiesz już, jak się nazywa przerwa między zębami, ale z pewnością jest dla Ciebie istotne, jak się ona pojawia, dlatego tak istotne jest obserwowanie swoich dzieci, aby móc wdrożyć leczenie zanim będzie za późno. Warto powiedzieć, że dziedziczenie takiej wady jest możliwe zwłaszcza jeżeli jej przyczyną jest przerost wędzidełka wargi. Ułożenie zębów to sprawa bardzo indywidualna, ale na pewno możemy wiele zrobić, aby cieszyć się ładnym uśmiechem.

Zazwyczaj zęby przylegają do siebie dość ciasno, a problemem wielu osób jest zbyt ciasne ułożenie zębów. Okazuje się jednak, że luki między zębami również się zdarzają. Zanim zdecydujesz się na założenie aparatu ortodontycznego, na pewno chcesz poznać odpowiedź na różne pytania.

Metody leczenia diastemy

Czasami młodsze dzieci pytają, jak się nazywa przerwa między zębami. Może być dla nich zaskoczeniem kiedy dowiedzą się, że aby zniwelować przerwę konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego. Ciekawym rozwiązaniem jest jeszcze zastosowanie licówek, zwłaszcza jeśli zęby są proste, a jedyną wadę stanowi diastema. Godne polecenia są szczególnie licówki porcelanowe, które pozwalają osiągnąć długotrwały efekt. Zęby mogą więc wyglądać perfekcyjnie. Zarówno aparat jak i założenie licówek to inna cena leczenia.

Najtańsza jest terapia z użyciem kompozytu. Trzeba też wiedzieć, że sposób leczenia jest uzależniony od przyczyny odpowiadającej za diastemę. Zanim zdecydujemy się na konkretne leczenie, warto jest skonsultować się z kilkoma dentystami. Dzięki temu będziemy wiedzieć, co dla nas osobiście okaże się najlepsze. Trzeba powiedzieć, że takie zmiany zawsze nas cieszą, ponieważ poprawiają wygląd zewnętrzny. Jeśli należysz do osób, które chcą cieszyć się nienagannym uśmiechem, możesz wykorzystać możliwości, jakie obecnie daje medycyna.