Search
Co na ząbkowanie u dzieci?

Co na ząbkowanie u dzieci?

Ząbkowanie to obok kolek niemowlęcych najtrudniejszy moment w życiu każdego malutkiego dziecka i jego rodziców. Wyżynaniu się pierwszych ząbków ma dość wyraźne objawy – trudno pomylić je z czymkolwiek innym. Sprawdź, jak przebiega ząbkowanie i czy można złagodzić jego objawy. Przeczytaj też, co na ząbkowanie u dzieci będzie najskuteczniejsze i pomoże dziecku przetrwać ten trudny okres.

Jakie są objawy ząbkowania?

Dziecko, u którego zaczyna się ząbkowanie, jest niespokojne i rozdrażnione. Może też odmawiać jedzenia lub przyjmować tylko pokarmy, które są chłodne. Warto o tym pamiętać i w czasie ząbkowania podawać dziecku mleko o nieco niższej temperaturze. Dzieci, które mają już rozszerzoną dietę, chętnie sięgają po pokarmy o twardszej konsystencji, by złagodzić swędzenie.

Charakterystycznym objawem ząbkowania jest również ślinienie się. Zdarza się, że dziecko jest w stanie w kilkanaście minut przemoczyć całą koszulkę, bo produkcja śliny jest u niego tak duża.

Wiele dzieci wkłada także do buzi rączki i zabawki, próbując w ten sposób złagodzić ból i swędzenie dziąseł.

U niektórych dzieci ząbkowanie wywołuje podwyższenie temperatury ciała. Zdarza się, że rzut gorączki przychodzi późnym wieczorem, a rano dziecko budzi się już z normalną temperaturą. Zwykle termometr pokazuje nieco mniej niż 38 stopni, ale jeśli temperatura jest wyższa i utrzymuje się dłużej, należy dziecku zbić gorączkę odpowiednim lekiem.

Z uwagi na to, że ząbkowanie ma wpływ ma odporność organizmu, dziecko, które ząbkuje może być bardziej podatne na infekcje kataralne. Podczas ząbkowania, zwłaszcza u dzieci poniżej drugiego roku życia pojawiają się też rozluźnione stolce.

W trakcie ząbkowania dziąsło może być lekko rozpulchnione i zaczerwienione. Na dziąśle w miejscu, w którym ma się pojawić czasami pojawia się torbiel – niewielki niebieskawy krwiak. Znika on wraz z przebiciem się zęba. Jeśli po jego pojawieniu się ząb nie przebił się w czasie miesiąca, należy udać się do stomatologa. Prawdopodobnie torbiel blokuje wyrżnięcie się zęba i trzeba ją rozciąć.

Jak długo trwa ząbkowanie?

Ząbkowanie rozpoczyna się u niektórych dzieci już około czwartego miesiąca życia. Zazwyczaj trwa do 30. miesiąca życia. Większość dzieci do ukończenia trzeciego roku życia ma już 20 mlecznych zębów.

Zęby rosną dzieciom falami. Oznacza to, że objawy ząbkowania mogą pojawić się na 4 -5 dni, a następnie ustąpić na kolejnych kilka tygodni. Mleczne zęby wyrastają stopniowo. Zwykle po tym, jak ząb przebije się przez dziąsło, objawy ząbkowania stają się mniej dokuczliwe.

W czasie ząbkowania dzieci odczuwają swędzenie dziąseł. Można je łagodzić przy użyciu gryzaków. Niektóre z nich wypełnione są wodą – warto je schłodzić w lodówce przed podaniem dziecku.

Można spytać farmaceutę, co na ząbkowanie u dzieci będzie najskuteczniejsze. Najpewniej poleci żel lub aerozol, który złagodzi stan zapalny i zredukuje ból.

W skrajnych sytuacjach można podać dziecku paracetamol lub ibuprofen. Należy jednak traktować to jako ostateczność, by nie przyzwyczajać dziecka do leków.