Search
Ile zębów ma małe dziecko?

Ile zębów ma małe dziecko?

Ile zębów ma małe dziecko? To pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych poznaniem funkcji oraz liczebności zębów mlecznych i stałych u dziecka.

Ile zębów mlecznych ma dziecko?

Ciężko jest jednoznacznie określić liczbę zębów mlecznych u małych dzieci, ponieważ każde dziecko rozwijać może się szybciej lub wolniej od innych. Warto wiedzieć, ile zębów ma małe dziecko po to, aby skutecznie dbać o higienę oraz inne aspekty związane z jamą ustną.
Żeby móc dokładnie określić funkcję oraz ilość zębów u dzieci należy wiedzieć, że zęby mleczne dzieli się ze względu na okres, w którym się one pojawiają. Pierwszą grupą są zęby przedwczesne, które jak nazwa wskazuje, pojawiły się dużo wcześniej niż to zakładano. Druga grupa to zęby wczesne. Zęby, które pojawiły się w zakładanym terminie to zęby mleczne o czasie. Klasyfikację tę zamykają zęby opóźnione i późne. Na liczbę zębów występujących jednocześnie, wpływ ma wiele czynników takich jak płeć dziecka, waga oraz wzrost. Założyć można, że dziecko do lat trzech ma tych zębów dwadzieścia. Dzieci starsze, które mają od sześciu do dwunastu lat, mają już 32 zęby. Warto śledzić stan uzębienia swoich dzieci od najmłodszych lat, po to, aby być pewnym tego, że przestrzega ono zasad higieny, a same zęby kształtują się w prawidłowy sposób. Wiele uwagi należy poświęcić zębom mlecznym, które jak wiadomo, mają ogromny wpływ na późniejszy stan zębów stałych.

Ile zębów stałych ma małe dziecko?

Małe dziecko w pierwszych latach swojego życia, nie ma w ogóle zębów stałych. Ile zębów ma małe dziecko? W jamie ustnej dziecka do około szóstego roku życia nie ma zębów stałych. Zęby stałe wyrzynają się nawet do dwunastego roku życia, dlatego też przez cały ten czas należy śledzić stan uzębienia dzieci. Warto nadmienić, że niektóre w późnym okresie wyrzynania się zębów mlecznych, mogą pojawiać się już pierwsze zęby stałe. Rodzice często zapominają, że m.in. szóstka to ząb, który jest stały i jego pojawienie nie jest poprzedzone zębem mlecznym w tym miejscu. Co ważne, dziecko powinno myć zęby pod okiem rodziców nawet do ósmego roku życia, ponieważ stosunkowo późno dzieci zdobywają potrzebne zdolności manualne, które wymagane są do operowania szczoteczkom. Wiedząc już ile zębów ma małe dziecko, można bez problemu planować wizyty u stomatologa czy też poprawiać techniki higieniczne.

Zęby i ich rola

Zęby pełnią wiele ról. Warto nadmienić, że już zęby mleczne są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Jak wiadomo, dzięki zębom dziecko może ćwiczyć aparat mowy. Pojawienie się zębów mlecznych to również okres, w którym dziecko ćwiczy mięśnie żuchwy oraz szczęki. Co ważne, zęby mleczne pełnią ogromną funkcję w prawidłowym wzroście zębów stałych. Warto dbać o higienę zębów, ponieważ zaniedbanie ich może wiązać się z koniecznością leczenia, które w niektórych przypadkach jest bardzo drogie. Co ważne, również dużo uwagi należy poświęcić na poszerzanie wiedzy na temat zębów. Wiedza na temat tego ile zębów ma małe dziecko, jest bardzo ważna z perspektywy rodzica, który chce w jak najlepszym stopniu zadbać o swoją pociechę.