Search

Lakierowanie zębów u dzieci

Lakierowanie zębów u dzieci to drugi obok lakowania zabieg stomatologiczny, który pomaga chronić je przed próchnicą. Lakier można stosować także na stałe zęby, nawet u osób dorosłych. Sprawdź, czym jest lakierowanie i czy warto się na nie zdecydować.

Po co lakierować zęby dzieciom?

Podczas lakierowania zęby zostają pokryte żelem z zawartością fluoru. Dawka i stężenie tego pierwiastka jest bezpieczne i odpowiednie do wieku dziecka. Nawet jeśli dziecko zliże lakier z zębów lub go połknie, nie ma żadnego zagrożenia dla jego życia i zdrowia.

Lakierowanie zębów u dzieci wykonuje się głównie z dwóch powodów. Po pierwsze jest to zabieg, który pozwala ochronić zęby mleczne przed powstawaniem próchnicy. Po drugie zaś można nakładać go na zęby z początkową próchnicą.

Próchnica na zębach mlecznych może rozwinąć się bardzo szybko – stąd konieczność przeglądów co cztery miesiące. Jeśli podczas takiej wizyty stomatolog zauważy białe plamy świadczące o próchnicy, będzie mógł oczyścić ząb bez borowania i pokryć lakierem. To pomoże tkance zęba się zremineralizować.

Lakierowanie zębów u dzieci – sprawdź, co warto o nim wiedzieć?

Fluoryzację przy pomocy lakieru powinno się przeprowadzać u dzieci cztery razy w roku. Fluor zawarty w żelu, którym pokrywane są zęby uwalnia się z niego przez kilka miesięcy, więc zęby otrzymują go przez cały czas.

Przed lakierowaniem stomatolog oczyszcza zęby przy użyciu specjalnej szczoteczki i strumienia powietrza. Jeśli zauważy zmiany próchnicowe, musi jej najpierw usunąć. Lakierowanie zębów można przeprowadzać tylko na zdrowych zębach.

Po zabiegu nie powinno się jeść i pić przez około 2 godziny, a przez 12 kolejnych nie należy myć zębów. W dniu, w którym dziecko było u stomatologa lakierować zęby, zamiast szczotkowania może po prostu przepłukać usta płynem do płukania dla dzieci lub wodą.

U dzieci lakierowanie zębów jest refundowane, gdy dziecko korzysta z wizyty stomatologicznej w ramach pakietu NFZ. Jeśli wizyta jest prywatna, lakierowanie kosztuje około 100 zł. Podobną cenę muszą zapłacić dorośli, bo u nich lakierowania nie obejmuje opieka NFZ.

Wskazania do lakierowania zębów u dzieci

Zęby mleczne są znacznie słabsze od stałych. Mają odmienną budowę, co zresztą widać gołym okiem, a ich szkliwo jest delikatne. Do tego dochodzi fakt, że dzieci nie zawsze starannie myją swoje zęby. Często nie pozwalają dorosłym na to, by im pomogli. Myją ząbki za krótko i niedokładnie. Przez to o rozwój próchnicy jest bardzo łatwo.

Dzięki lakierowaniu zęby otrzymują dodatkową ochronę przed próchnicą, więc często udaje się w ogóle do niej nie dopuścić. To bardzo ważne. Nawet jeśli zęby mleczne zarażone próchnicą wypadną, bakterie już są obecne w jamie ustnej i mogą łatwo zainfekować stałe zęby.

Po drugie lakierowanie to zabieg całkowicie bezbolesny. Warto przyprowadzać dziecko do gabinetu dentystycznego na przeglądy połączone z lakierowaniem. To pozwoli dziecku oswoić się z wizytami u stomatologa i w przyszłości nie będzie się ich bać.

Wskazaniem do lakierowania jest także korzystanie z aparatu ortodontycznego lub przyjmowanie leków, które zaburzają produkcję śliny (suchość w ustach sprzyja rozwojowi próchnicy).