• Home
  • Porady
  • Protezy teleskopowe – jak wyglądają?
Search
Protezy teleskopowe - jak wyglądają

Protezy teleskopowe – jak wyglądają?

Naturalne i piękne zęby, to marzenie wielu osób. Jednak z upływem lat lub na skutek różnych wypadków w ciągu całego życia pojawiają się ubytki zębowe. Wiele osób zastanawia się wówczas nad protezą zębową i zadaje pytanie protetykowi o protezy teleskopowe jak wyglądają?

Jak zbudowana jest proteza teleskopowa?

Proteza teleskopowa służy do estetycznego i trwałego wypełnienia ubytków w uzębieniu. Może być z powodzeniem używana zarówno do wypełniania pojedynczych luk, jak i kilku ubytków. Protezy teleskopowe jak wyglądają? Zbudowane są z dwóch koron – zewnętrznej i wewnętrznej. Wewnętrzna korona jest na stałe przymocowywana do zęba stanowiącego filar dla protezy. Zęby są przed założeniem korony specjalnie przygotowywane poprzez oszlifowanie. Korona zewnętrzna stanowi most łączący stały ząb z koroną wewnętrzną. Obie części protezy wykonywane są najczęściej z metalu. Dzięki temu cała konstrukcja jest bardzo mocna i odporna na uszkodzenia. Zewnętrzna korona jest elementem widocznym na zewnątrz. Dlatego pokrywa się ją warstwą porcelany w kolorze jak najbardziej zbliżonym do naturalnych barw zębów.

Jakie zalety mają protezy teleskopowe?

Proteza teleskopowa jest rozwiązaniem pełnym zalet. Główną pozytywną cechą jest jej stabilność. Proteza nie przesuwa się i nie wypada. Za jej pomocą można jeść wszystkie pokarmy i nie obawiać się nieprzyjemnych niespodzianek. Proteza jest bardzo stabilnie zainstalowana i nie ma ryzyka, że wypadnie w najmniej oczekiwanym momencie. Pacjent z protezą teleskopową jest pod stałą opieką lekarza stomatologa, który szybko wychwyci wszelkie uszkodzenia koron oraz zadba na bieżąco o pozostałe zęby.
Kolejną cechą charakterystyczną dla koron teleskopowych jest ich naturalny wygląd. Pacjent może swobodnie przebywać w towarzystwie innych osób, rozmawiać i uśmiechać się. Zaletą nowoczesnych koron teleskopowych jest wygoda noszenia. Proteza została tak skonstruowana, że można szybko się do niej przyzwyczaić i nie czuć dyskomfortu spowodowanego pojawieniem się w jamie ustnej obcego ciała.

Jakie wady mają protezy teleskopowe

Protezy teleskopowe są droższe od tradycyjnych. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim wyrabiane są z bardzo wysokiej jakości materiałów. Odpowiedzią na pytanie – Protezy teleskopowe jak wyglądają? – jest ich bardzo staranne wykonanie i nienaganna prezencja, co w naturalny sposób wiąże się z dłuższą pracą protetyka. W celu założenia korony teleskopowej trzeba odbyć kilka wizyt, zwłaszcza gdy pozostałe zęby wymagają leczenia.
Kolejną rzeczą, którą można uznać za wadę jest konieczność wykonywania regularnych wizyt kontrolnych. Po założeniu protezy teleskopowej pacjent musi mniej więcej co sześć miesięcy przychodzić na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Lekarz sprawdza, czy proteza nie uległa uszkodzeniu. Musi również zbadać jamę ustną w celu wykluczenia zmian zapalnych przyzębia. Każda wizyta to oczywiście dodatkowy koszt.
Decydując się na założenie korony teleskopowej pacjent zobowiązuje się do regularnego codziennego dbania o higienę zębów. W przeciwnym razie może dojść do bolesnych i kłopotliwych chorób przyzębia.