• Home
  • Porady
  • Czy paski wybielające niszczą zęby?
Search
Czy paski wybielające niszczą zęby?

Czy paski wybielające niszczą zęby?

Wraz z wiekiem zęby tracą swój naturalny blask i pojawiają się na nich przebarwienia. Często są wynikiem palenia papierosów lub picia napojów, które powodują żółknięcie zębów. Zdarza się również, że niewłaściwa higiena lub przyjmowane lekarstwa sprawiają, że zęby są przyszarzałe. Wielu ludzi marzy o tym, by przywrócić zębom śnieżnobiały kolor i stosuje paski wybielające. Warto jednak najpierw sprawdzić, czy paski wybielające niszczą zęby.

Czy paski wybielające do zębów są bezpieczne?

Zawsze przed zastosowaniem pasków wybielających należy skonsultować się ze stomatologiem i dowiedzieć, czy paski wybielające niszczą zęby. Jeśli zęby są nadwrażliwe i u pacjenta występują niedobory szkliwa, lekarz może odradzić stosowanie tej metody wybielania.

Ponadto przed wybielaniem zębów warto pozbyć się próchnicy i wyleczyć wszystkie zęby. Stomatolog, wykonując standardowy przegląd uzębienia, może sprawdzić, czy zęby wymagają interwencji. Przed wybielaniem należy wykonać higienizację (usuwanie płytki i kamienia), więc wizyta u stomatologa jest konieczna.

Paski wybielające zęby – działanie

Paski wybielające wykonane są z giętkiego tworzywa, które pokryte jest żelem wybielającym. Zawierają nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. W praktyce ich działanie zbliżone jest do działania wybielacza stosowanego w przemyśle tekstylnym.

Elastyczny pasek należy docisnąć do powierzchni zębów. Znajdujący się na nim żel wnika w nie i je rozjaśnia. Należy przy tym uważać, by nie przykryć paskiem dziąsła, ponieważ może stać się przez to bolesne. W razie potrzeby pasek można bez problemu dociąć.

Zazwyczaj paski nakłada się na umyte zęby dwa razy dziennie na kilkadziesiąt minut. Należy stosować je przez około 3 tygodnie, by zobaczyć efekty wybielania. Po około 4 – 5 miesiącach zabieg należy powtórzyć, ponieważ zęby ponownie tracą uzyskaną dzięki paskom biel.

Paski wybielające zęby – wady i zalety

Paski wybielające zęby to najtańsza forma przywrócenia im blasku. Należy jednak pamiętać, że paski mogą usunąć przebarwienia, ale nie sprawią, że kość stanie się całkowicie biała. Odcień szkliwa zazwyczaj jest nieco ciemniejszy, więc efekt śnieżnobiałego uśmiechu w dosłownym tego sformułowania znaczeniu jest niemożliwy do osiągnięcia.

Paski wybielające można stosować samodzielnie w domu. Wystarczy jedynie wizyta kontrolna u stomatologa przed ich zastosowaniem. To na pewno znacznie bardziej wygodne niż kilkuetapowa kuracja wybielająca w gabinecie. Jednak żel, którym są pokryte zawiera mniejsze stężenie substancji czynnej niż środki do wybielania zębów, które stosują stomatolodzy, dlatego efekt nie będzie taki sam.

Wiele zależy od precyzji założenia pasków. Należy pamiętać, że zęby mają unikalny kształt a paski standardowy rozmiar. Może zdarzyć się tak, że pasek nie przykryje całej powierzchni zęba i pozostaną na nim żółte ślady, czy obwódki. Metody stosowane u stomatologa będą bardziej skuteczne, bo żel nałożony na zęby w gabinecie dokładnie je pokryje.

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu, każdy powinien zdecydować, czy paski wybielające niszczą zęby jego przypadku, czy ich zastosowanie to najlepszy wybór.