Search
Podnoszenie dna zatoki szczękowej

Podnoszenie dna zatoki szczękowej

Podnoszenie dna zatoki szczękowej to zabieg stanowiący wstęp do leczenia implantologicznego u osób, u których nie jest możliwe wszczepienie implantów. Jest to zazwyczaj spowodowane zbyt niskim położeniem dna zatoki szczękowej.

Podnoszenie dna zatoki szczęowej – wskazania

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że utrata zębów skutkuje niestety degradacją tkanki kostnej szczęk. Brak uzębienia powoduje, że kość szczęki nie jest w żaden sposób obciążona. Po pewnym czasie dochodzi do jej zaniku, jeśli nie jest używana. Zapalenie przyzębia oraz niektóre urazy również mogą odpowiadać za zanik kości. Uzupełnienie ilości kości może być konieczne przez wszczepieniem implantu. Jest to bardzo ważne wtedy, gdy pacjent od dłuższego czasu boryka się z brakami w uzębieniu. Zarówno przed zabiegiem implantacji, jak i w czasie implantacji można przeprowadzić odbudowę tkanki kostnej. Podniesienie dna zatoki szczękowej to skomplikowany zabieg chirurgiczny, który wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych chirurgów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Materiał kościozastępczy wprowadzany jest pod błonę śluzową, która wyściela zatokę szczękową. W ten sposób można bardzo szybko zwiększyć ilość kości w bocznym odcinku szczęki. Dzięki temu warunki kostne panujące w jamie ustnej ulegają znacznej poprawie. Warto mieć na uwadze, że ograniczona wysokość kości skutecznie uniemożliwia wprowadzenie implantu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża kostnego. Najpierw podnosi się błonę śluzową zatoki, a następnie przy pomocy biomateriału wypełnia powstałą przestrzeń.

Na czym polega zabieg?

Podnoszenie dna zatoki szczękowej można przeprowadzić na dwa sposoby: metodą zamkniętą i metodą otwartą. Metoda zamknięta określana jest także jako osteotomowa, a potocznie mówi się, że jest to podbicie dna zatoki szczękowej. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nie otwiera się światła zatoki podczas zabiegu. Materiał kościozastępczy aplikowany jest przez specjalne otwory pod implanty. W przypadku tej metody dno zatoki można podnieść maksymalnie do wysokości 3 mm. Największą zaletą jest oczywiście mała inwazyjność. Dodatkowo w czasie jednego zabiegu istnieje możliwość wprowadzenia implantów. Warta uwaga jest także metoda otwarta, która umożliwia zdecydowanie większą odbudowę utraconej kości. Chirurg ma wtedy całkowity dostęp do zatoki, która jest idealnie widoczna. Zabieg można przeprowadzić łącznie z wszczepieniem implantów, jeśli podniesienie dna zatoki jest konieczne tylko w niewielkim zakresie. Można śmiało powiedzieć, że podniesienie dna zatoki szczękowej jest ważnym osiągnięciem w dziedzinie chirurgii implantologicznej. Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej byśmy nawet nie pomyśleli. Nowoczesne implanty stomatologiczne sprawiają, że pacjent może się cieszyć pełnym uzębieniem. Najlepiej oczywiście nie doprowadzić do utraty zęba, ale jeśli już to się stanie to trzeba reagować jak najszybciej. Braki w uzębieniu mogą nawet prowadzić do deformacji twarzy