Search
Co to jest paradontoza zębów?

Co to jest paradontoza zębów?

Wiele osób zastanawia się co to jest paradontoza zębów. Można śmiało powiedzieć, że jest to już choroba społeczna, która jest jednym z najczęściej występujących schorzeń jamy ustnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że występuje prawie tak często jak próchnica.

 Jak wygląda paradontoza?

W tym artykule wyjaśnimy, co to jest paradontoza zębów, a także podpowiemy jak można jej zapobiec. Należy pamiętać, że paradontoza to inaczej zapalenie przyzębia. Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest oczywiście główną przyczyną paradontozy. Można też wymienić uwarunkowania genetyczne oraz ogólne osłabienie organizmu. Gabinet stomatologiczny powinny często odwiedzać osoby, których bliscy chorowali w przeszłości na paradontozę. Skuteczne leczenie jest możliwe, jeśli odpowiednio wcześnie wykryjemy paradontozę. Można to zrobić między innymi poprzez prześwietlenie zębów. Najczęściej osoby po ukończeniu 40 roku życia chorują na zapalenie przyzębia. Warto mieć na uwadze, że stany zapalne są niezwykle niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do wypadania zębów. Niestety można naprawdę stracić zęby z powodu zapalenia przyzębia lub korzeni zębów. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, które pomoże zapobiec paradontozie.

Rodzaje paradontozy

Można wyróżnić aż cztery rodzaje paradontozy. Najpowszechniejsze jest typowe zapalenie przyzębia, które dotyczy około 70% chorych. Prowadzi do rozchwiania zębów i pojawia się przeważnie w okolicach 30 roku życia. Należy pamiętać, że nadmierna ilość płytki bakteryjnej jest pierwszym objawem paradontozy tego rodzaju. Jeśli nie będziesz usuwać systematycznie płytki bakteryjnej to bardzo szybko przekształci się ona w kamień nazębny. Drugi rodzaj paradontozy to gwałtownie postępujące zapalenie przyzębia. Można rozwijać się w okolicach 20 roku życia i dotyczy zaledwie 5% chorych. Oprócz zapalenia dziąseł może również dojść do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Warto dodać, że u mniej niż 1% chorych występuje młodzieńcze zapalenie przyzębia. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że już w wieku 13 lat mogą się pojawić początkowe objawy choroby. Ten rodzaj paradontozy prowadzi do zniszczenia kości i rozwija się zdecydowanie szybciej niż klasyczna paradontoza.

Etapy rozwoju paradontozy

W początkowym etapie rozwoju paradontozy może nie występować nawet ból. Cechą charakterystyczną jest nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych. Kieszonki pogłębiają się w wyniku paradontozy, przez co środowisko staje się przyjazne dla bakterii oraz drobnoustrojów. To powoduje stan zapalny i objawia się opuchlizną oraz zaczerwienieniem dziąseł. Może też wystąpić krwawienie w czasie szczotkowania zębów, a do tego czuć nieprzyjemny zapach z ust. Miejscowe zapalenie dziąseł i kości może występować w zaawansowanym stadium paradontozy.

Jak leczyć paradontozę?

Do powikłań ogólnych może też prowadzić paradontoza nieleczona. Jeśli pacjent będzie przestrzegał podstawowych zasad higieny jamy ustnej to już na wczesnym etapie zapalenia przyzębia jest możliwe leczenie. Warto dodać, że profesjonalne czyszczenie zębów pozwala uzyskać zadowalający stan higieny jamy ustnej. Niezwykle skuteczny jest skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, co to jest paradontoza zębów.