Search
jak-leczyc-afty-w-jamie-ustnej

Jak leczyć afty w jamie ustnej?

Afty to owrzodzenia, które pojawiają się na przykład na błonie śluzowej języka. Ponadto afty mogą pojawić się z wielu przyczyn związanych głównie z niedoborem witamin, podrażnieniem czy przeziębieniem. Dodatkowo afty mogą pojawiać się przez uwarunkowania genetyczne u danego pacjenta. Obecnie bardzo wielu pacjentów zastanawia się, jak leczyć afty w jamie ustnej. Warto podkreślić, że w leczeniu aft zastosowanie znaleźć mogą preparaty ściągające, a także wysuszające.

Od czego są afty?

Afty mogą pojawiać się u pacjenta podczas spożywania niektórych pokarmów, na przykład orzechów czy twardych serów. Ponadto czynnikiem, który wpływa na pojawianie się aft, jest brak higieny jamy ustnej czy wszelkie zaburzenia hormonalne. Czasem pojawią się także przez stosowanie nieodpowiednich past do zębów, który mogą zawierać w swoim składzie dodecylosiarczan sodu. Innym powodem pojawiania się aft jest brak podstawowych składników mineralnych w diecie, m.in. żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego. Ponadto afty pojawiają się przez zakażenie wirusem HIV lub przez wirusa opryszczki. Jak zapobiegać oraz jak leczyć afty w jamie ustnej? To bardzo często zadawane pytanie przez pacjentów.

Objawy afty w jamie ustnej

Bardzo częstymi objawami aft są pojawiające się owrzodzenia, które zlokalizować można na śluzówce – po dwóch dniach zaczną pokrywać się białym nalotem. Ponadto afty małe charakteryzują się także powiększonymi węzłami chłonnymi. Natomiast duże afty pojawiają się razem z nadżerkami na błonie śluzowej w jamie ustnej. Przeważnie są dość głębokie, a ich wygojenie następuje w przeciągu trzech lub czterech tygodni. Warto podkreślić, że często zostawiają po sobie brzydkie blizny. Często zdarza się, że aftom towarzyszyć będzie opuchlizna powstała w jamie ustnej.

Pacjenci cierpiący na afty skarżą się głównie na dyskomfort, a także dużo większą wrażliwość na dotyk. Trzeba też wspomnieć o tym, że afty to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która będzie przeszkadzać w codziennych czynnościach życiowych. Nawet tak powszechne czynności, jak na przykład mycie zębów czy jedzenie potraw będzie powodować ból oraz frustrację u pacjenta. Warto podkreślić, że owrzodzenia najczęściej znikną po paru dniach. Wiele osób zastanawia się, jak leczyć afty w jamie ustnej.

Afty – leczenie

Jak leczyć afty w jamie ustnej? To bardzo popularne pytanie. Leczyć afty można przy pomocy domowych sposób, jednakże najbardziej skuteczne będą rozmaite leki, które dostępne będą w aptekach bez recepty. Są to środki głównie o charakterze przeciwzapalnym, a także antyseptycznym. Ich głównym zadaniem będzie izolacja aft od czynników drażniących, a także zmniejszenie dolegliwości bólowych. Warto podkreślić, że niezwykle istotny będzie wybór właściwego preparatu zwłaszcza wtedy, gdy afty pojawiają się u dziecka. Leki powinny być przede wszystkim łatwe w aplikowaniu.

Ponadto powinny być przyjemne, mieć delikatny smak, a także nie podrażniać delikatnej błony śluzowej. Bardzo ważna jest także konsystencja leków oraz odporność na ścieranie, ponieważ lek, który ma przylegać do afty, będzie stanowić swoistą barierę ochronną. Dzięki temu ułatwiony będzie proces gojenia nadżerek w jamie ustnej. Pacjent powinien także dostosować preparat do rodzaju oraz umiejscowienia afty. Afty powinni zniknąć po maksymalnie 7-10 dniach od czasu leczenia. Przeważnie okres kuracji powinien być jeszcze krótszy.