Obecnie wiele pacjentów zastanawia się, ile czasu trwa leczenie kanałowe zębów. Endodoncja jest to zabieg, przed którym większość pacjentów ma wiele obaw. Wiąże się to przede wszystkim z towarzyszącym bólem zębów podczas zabiegu czy strachem przed stomatologiem. Stres przed zabiegiem wiąże się także z mało przyjemnymi doświadczeniami z poprzednich wizyt u stomatologa. Tymczasem obecne metody oraz postęp w nauce sprawiają, iż dyskomfort podczas leczenia kanałowego zębów jest minimalny, natomiast sama długość leczenia często ograniczona jest do tylko jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Warto podkreślić, że nowoczesna endodoncja preferuje leczenie w czasie zaledwie jednej wizyty u dentysty. Ponadto czas potrzebny na leczenie kanałowe będzie uzależniony głównie od ilości kanałów korzeniowych, które trzeba wyczyścić. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na czas trwania leczenia kanałowego, jest doświadczenie stomatologa, a także instrumenty medyczne, z których będzie korzystał.
Precyzyjne wyczyszczenie jednego kanału przeważnie zajmować będzie około 60 minut. Trzeba też wspomnieć o tym, że konieczność pracy nad drożnością, a także wypełnieniem większej liczby kanałów, wydłuży czas leczenia kanałowego do kilku wizyt w gabinecie.
Jeżeli natomiast nasz stomatolog jest bardzo dobrym specjalistą, to wielość wizyt nie będzie odbijać się na jakości przeprowadzonych zabiegów. Odpowiednie zabezpieczenie kanałów, a także zastosowanie odpowiedniego opatrunku tymczasowego zagwarantuje, że leczenie kanałowe zakończy się powodzeniem. Ile czasu trwa leczenie kanałowe zęba oraz koszt kuracji, to bardzo częste pytanie zadawane przez pacjentów.
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe zęba?
Pacjenci zastanawiają się często, przy jakich objawach powinni pójść do dentysty, a także ile czasu trwa leczenie kanałowe. Endodoncja jest potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy pacjent odczuwa ból zęba, który sugeruje, że zaczęło się zapalenie miazgi znajdującej się w środku danego zęba. Ból zęba nie musi być stały, ponieważ często pojawia się wyłącznie podczas picia zimniejszych napojów bądź jedzenia łakoci.
Dentysta powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad, czyli wysłuchać go i przeprowadzić dokładne badanie stanu zęba. Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich czynników stomatolog stwierdzi, iż w zębie doszło do zapalenia miazgi, które jest nieodwracalne, to wtedy powinien podjąć decyzję o zaczęciu leczenia kanałowego.
Etapy zabiegu leczenia kanałowego
Wiele osób zastanawia się, ile czasu trwa leczenie kanałowe i jak przebiega sam zabieg. Pierwszym etapem w leczeniu kanałowym zębów jest wykonanie rtg danego zęba, aby ustalić dokładnie, jak bardzo rozległy jest stan zapalny oraz jak wyglądają zainfekowane korzenie. Następnie stomatolog przechodzi do tzw. dewitalizacji, czyli zatrucia miazgi zęba. Stomatolog otworzy ząb, a następnie umieści w komorze specjalny środek. Następnym etapem będzie opracowanie kanału. Należy go przygotować do wypełnienia.
W tym celu stomatolog zajmie się usunięciem zmienionej chorobowo miazgi zęba. Kolejną czynnością w leczeniu kanałowym będzie wypełnienie kanału. Po opracowaniu kanału dentysta przystąpi do jego wypełnienia, czyli zastąpi tkankę zębową specjalnym materiałem. Ostatnim etapem w leczeniu kanałowym będzie odbudowa korony zęby. Robi się to poprzez użycie właściwie dobranego uzupełnienia.
Czy po leczeniu kanałowym boli ząb?
Ból po leczeniu kanałowym może się pojawiać nawet do trzech tygodni od rozpoczęcia leczenia kanałowego. Jednakże ból powinien zniknąć już po trzech dniach od zabiegu – wszystko jest zależne od indywidualnych uwarunkowań danego pacjenta.