Standardowe wizyty u stomatologa zazwyczaj kończą się założeniem plomby, wyleczeniem zęba, usunięciem kamienia nazębnego lub profilaktycznym przeglądem stanu uzębienia. Udając się do dentysty cyklicznie i nieustannie sprawdzając jamę ustną, można uniknąć wielu bolesnych dolegliwości, oraz przykrych sytuacji na fotelu w gabinecie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy, pomimo dołożenia należytych starań i dbałości o higienę jamy ustnej, konieczna okazuje się ekstrakcja któregoś z zębów. Usuwanie zęba przez dentystę odbywa się wówczas, gdy wszelkie inne możliwości leczenia zawiodły i z medycznego lub estetycznego punktu widzenia można pozbyć się problemu tylko w ten sposób. Kiedy usunięcie zęba jest obligatoryjne lub wskazane? Jak wygląda taki zabieg? Poniższy tekst odpowie na te oraz znacznie więcej pytań, gdyż często wyjaśnienie wszelkich wątpliwości uwalnia ludzi od lęku związanego z myśleniem o wyrywaniu zębów.
Kiedy wykonuje się ekstrakcję zęba?
Ekstrakcja jest zabiegiem pozbycia się zęba, który jest tak zniszczony, że nie kwalifikuje się już do leczenia zachowawczego lub jego obecność w konkretnym miejscu jamy ustnej jest niewskazana. Zabieg wykonuje się w całkowitej narkozie lub znieczuleniu miejscowym. W niemal każdym gabinecie stomatologicznym następuje raz na jakiś czas usuwanie zęba przez dentystę, jednak przypadki trudne i skomplikowane są właściwością chirurgów szczękowych. Zęby usuwa się, gdy są ulokowane niewłaściwie, czyli np. w taki sposób, że utrudniają jedzenie lub powodują bardzo krzywy zgryz. Powodem do ekstrakcji może być również zaawansowana próchnica, brak korony, zatrzymanie się zęba, który już nie będzie wzrastał czy nieprawidłowe zakorzenienie. Czasem usuwa się ósemki, ponieważ są to zęby, które w stosunkowo krótkim czasie od wyrzynania zaczynają się psuć. Niezależnie od przyczyny wyrywania zębów, do zabiegów należy się solidnie przygotować, a przede wszystkim nie należy się ich bać, gdyż nowoczesne gabinety stomatologiczne korzystają z innowacyjnych sprzętów i preparatów, które skutecznie eliminują wrażenia bólowe.
Przygotowania
Poddanie się zabiegowi usunięcia zęba musi odbyć się w warunkach jak najbardziej bezpiecznych dla pacjenta. Dlatego też w pierwszej kolejności przeprowadza się szczegółowy wywiad lekarski, który ma na celu ustalenie, czy dana osoba cierpi na jakieś poważne schorzenia, jak np. choroby serca. Pacjent musi być bezpośrednio przed operacją powiadomiony o jej przebiegu oraz możliwych konsekwencjach. Lekarz powinien rozwiać jego wszystkie wątpliwości i udzielić konkretnych wskazówek, jak dbać o jamę ustną po ekstrakcji. Przed zabiegiem trzeba dokładnie wyszczotkować całe uzębienie. Najlepiej też zjeść jakiś posiłek, gdyż w ciągu kilku godzin po wyrwaniu zęba nie będzie to możliwe.
Zabieg ekstrakcji zęba
Po podaniu narkozy pacjent spokojnie zasypia, co stanowi świetną alternatywę dla osób cierpiących na dentofobię. W przypadku znieczulenia miejscowego pacjent jest cały czas przytomny i świadomy, lecz nie odczuwa bólu, a jedynie dotyk. Usuwanie zęba przez dentystę poprzedzone jest oddzielaniem go od tkanek otaczających. Ząb chwyta się kleszczami dentystycznymi i przechyla na boki. Jego rozchwianie ma na celu przerwanie nici łączącej z ozębną, co z kolei powoduje odcięcie zęba od kości szczęki i więzadeł. W przypadku niektórych zębów, jak wspomniane już zęby mądrości konieczne jest uprzednie nacięcie dziąsła. Miejsce pozostałe po usuniętym zębie musi być dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane.