Szczelina między zębami nie stanowi większego problemu, można ją traktować jako defekt kosmetyczny, chociaż niektórym przeszkadza i woleliby się jej pozbyć. Oczywiście nie brakuje też osób, które uznają diastemę za coś atrakcyjnego, dodającego uroku. Można nie robić ze szczeliną niczego lub wybrać jeden ze sposobów na pozbycie się jej.
Dlaczego robi się szczelina między zębami?
Diastema jest przerwą między zębami w górnym łuku zębowym, którą łatwo zobaczyć podczas mówienia, uśmiechania się. Niektórym może to przeszkadzać, dlatego decydują się na jej zniwelowanie. Warto wiedzieć, że o wystąpieniu szczeliny między zębami decydują uwarunkowaniu genetyczne, a jeśli jej szerokość przekracza 2 mm, to uznaje się ją za wadę zgryzu. Mniejsze szczeliny są niczym więcej jak defektem kosmetycznym i nie ma potrzeby ich niwelowania. Jest to całkowicie indywidualna kwestia danej osoby. Wyróżnia się trzy rodzaje diastemy, czyli zbieżną, równoległą lub rozbieżną. Trzeba pamiętać o tym, że diastema może stanowić problem, szczególnie większe lub taka, która zaczyna się powiększać. Istnieje ryzyko rozwoju chorób przyzębia, wad zgryzu, wystąpienia problemów z wymową. W zależności od przyczyny powstania diastema może być prawdziwa, rzekoma, fizjologiczna lub przejściowa.
Jak pozbyć się szpary między zębami?
Szczeliny między zębami można pozbyć się na różne sposoby, najskuteczniejszą metodą jest leczenie ortodontyczne – na podstawie pobranych pomiarów i wykonanych odlewów powstaje indywidualny aparat ortodontyczny, który niweluje wadę zgryzu. Innym sposobem jest założeniem licówek porcelanowych, co oczywiście nie rozwiązuje do końca problemu z diastemą. Będzie to działanie kamuflujące, bo szczelina nie zniknie, zostanie przykryta bardzo cienkimi płatkami porcelanowymi. Przykleja się je na wcześniej oszlifowane zęby, co oczywiście wiąże się z koniecznością przeprowadzenia inwazyjnych zabiegów. Trzeba także liczyć się z tym, że licówki nie są wieczne, konieczne staje się ich wymienienie, zwykle następuje to po kilkunastu latach.
W jaki sposób może zostać zniwelowana szczelina między zębami?
Jeżeli komuś przeszkadza szpara między zębami, to może zdecydować się na bonding, czyli uzupełnienie przy wykorzystaniu kompozytu. Jest to najszybsza metoda na zniwelowanie diastemy, jednocześnie najłatwiejsza. Można to porównać do zakładania plomby, bo lekarz w pierwszej kolejności wytrawia ząb za pomocą specjalnego kwasu demineralizującego. Następnym krokiem będzie nałożenie materiału kompozytowego na powstałe ubytki, po czym się sięgnięcie po papierowe dyski w celu ukształtowania zęba.
Mogłoby się wydawać, że wymaga to sporo pracy, ale wszystko odbywa się podczas jednej wizyty stomatologicznej, więc po wyjściu z gabinetu ma się zupełnie odmieniony uśmiech. Nawet jeżeli dojdzie do uszkodzenia wypełnienia, to nie ma problemu z jego uzupełnieniem lub naprawieniem. Bonding to bardzo skuteczne rozwiązanie, zapewnia wysoką trwałość. Stanowi świetną alternatywę dla leczenia ortodontycznego i założenia licówek porcelanowych, dlatego warto wziąć go pod uwagę.