Stan uzębienia człowieka determinuje jego ogólny wygląd i kondycję jego organizmu. Nie wszystkie przypadłości są widoczne na pierwszy rzut oka, ale z pewnością można zauważyć od razu, czy ktoś należycie dba o higienę jamy ustnej. Brak codziennej pielęgnacji, odkładające się w szczelinach zębowych resztki jedzenia, innego rodzaju przypadłości, które mają wpływ na psucie się zębów powodują zmiany próchnicze i poważniejsze stany. Czasem standardową procedurą postępowania w przypadku leczenia zębów jest zakładanie plomb. Pojawiają się one wówczas, gdy w zębie tworzy się ubytek i trzeba go wypełnić jakimś trwałym materiałem.
Obecnie na rynku stomatologicznym dostępne są różne rodzaje materiałów wypełniających, z których tworzy się nowoczesne plomby. Niektórzy stosują plomby metalowe w zębach, które są nazywane również plombami amalgatowymi. Nazwa amalgat dotyczy stopów różnych metali, które tworzą srebrny rodzaj wypełnienia. W niektórych krajach plomby tego rodzaju zostały już wycofane z użytku. Czy można nadal bezpiecznie je stosować, czy też szkodzą zdrowiu pacjentów? Podpowiadamy!
Czy metalowe plomby są szkodliwe?
Wielu pacjentów reaguje niezbyt dobrze na plomby metalowe w zębach ze względów estetycznych, gdyż srebrne plomby są po prostu widoczne podczas otwierania ust, jedzenia czy śmiania się, zaś wypełnienie zębów stanowi rzecz intymną. Pacjenci często wolą płacić prywatnie za plomby, które mają kolor zębów, więc nie są widoczne. Obecnie plomby metalowe stosowane są raczej wyłącznie w publicznych przychodniach i ośrodkach, gdzie można je otrzymać w ramach umowy z NFZ. Trwają badania nad potencjalną szkodliwością amalgatu. Już teraz pojawiają się opinie ekspertów, które świadczą o ty, że amalgamat może mieć negatywny wpływ na zdrowie pacjentów. W plombach metalowych zawarta jest m.in. rtęć, która może wywoływać choroby autoimmunologiczne organizmu.
Z tego też powodu odchodzi się od tradycyjnych termometrów rtęciowych na rzecz elektronicznych urządzeń do sprawdzania gorączki. Ponadto, wykazuje się związek pomiędzy obecnością rtęci w organizmie a takimi przypadłościami jak Parkinson czy Alzheimer, czyli choroby demencyjne. Specjaliści twierdzą, iż plomby amalgatowe założone w zębach przez cały czas ich obecności uwalniają do organizmu małe ilości rtęci, więc następuje mimowolne podtruwanie. Podobno więcej rtęci wytrąca się podczas żucia gumy. Niektórzy twierdzą nawet, że większe ilości rtęci są uwalniane przez fale wysyłane przez sygnały wi-fi. Większość badaczy stoi jednak na stanowisku, iż plomby metalowe są obojętne dla ludzkiego zdrowia. Choć dotychczas wąska grupa naukowców zanegowała plomby z metalu, to jednak w wielu pacjentach zasiało to ziarno niepewności i sprawiło, że wybierają oni inne rodzaje wypełnień zębów.
Jaka jest najlepsza plomba?
Plomby metalowe w zębach to nie jedyny sposób współczesnego leczenia ubytków. Bardzo wiele osób decyduje się dziś na plomby kompozytowe. Stanowią one droższą i bardziej atrakcyjną wizualnie alternatywę dla plomb amalgatowych. Plomby kompozytowe nazywane są także światłoutwardzalnymi, gdyż ich prawidłowe osadzenie w miejscu wypełnienia gwarantuje specjalne światło. Warto wskazać na istotne różnice pomiędzy tymi dwoma typami plomb. Niewątpliwie plomby kompozytowe wyglądają zdecydowanie lepiej, a właściwie są praktycznie niewidoczne, gdyż dobiera się je w odcieniach naturalnego uzębienia.
Dentyści zasadniczo nie polecają plomb metalowych, ponieważ pomiędzy nimi mają tworzyć się szczeliny poprzez które do wnętrza zęba dostawać się mogą bakterie. Dzieje się tak dlatego, że amalgat nie stanowi dostatecznego spoiwa pomiędzy szkliwem a zębiną. Pomijając kwestie ekonomiczne, gdyż nie każdego stać będzie na plomby kompozytowe, zwłaszcza, gdy ubytków jest sporo, trzeba zwrócić uwagę na aspekty związane z trwałością. Otóż, przyjmuje się, że plomby metalowe w zębach mogą przetrwać nawet do około 30 lat, gdyż jest to materiał znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, zaś plomby kompozytowe zazwyczaj wytrzymują dekadę. Niemniej jednak z uwagi na wspomniany wcześniej brak szczelności w srebrnych plombach, to właśnie kompozyt rekomendowany jest przez stomatologów jako optymalny rodzaj wypełnienia.
Co ile lat powinno się wymieniać plomby?
Przyjmuje się, że plomby powinny być wymieniane cyklicznie, o czym dentysta powinien informować pacjenta w fotelu stomatologicznym. Pomimo tego, że dla każdego rodzaju plomb przewidziano hipotetyczny okres przydatności do użytku, zdarza się, że ktoś nosi daną plombę dłużej i nic złego się nie dzieje. Jest to sprawa dość indywidualna, uzależniona od czyjegoś trybu życia, higieny jamy ustnej oraz rodzaju i częstotliwości spożywanych pokarmów. Największa liczba pacjentów reaguje dopiero wtedy, gdy pojawia się problem, tzn. wówczas, gdy plomba po prostu samoistnie wypadnie i należy wstawić nową. Plomby metalowe w zębach mają tę zaletę, że mogą tkwić na swoim miejscu całymi latami, lecz czasem pojawia się konieczność ich usunięcia, gdy wewnątrz zęba pojawia się stan zapalny lub zaczynają się dolegliwości bólowe.