Na co dzień mało kto zastanawia się nad tym, jakie przypadłości i choroby mogą dotknąć jamę ustną. Oczywiście każdy wie, że zęby zagrożone są próchnicą oraz jak dużym problemem jest nieprawidłowy oddech. Jak się jednak okazuje, oprócz tych często spotykanych problemów u wielu osób pojawia się torbiel na dziąśle. Jak wygląda torbiel na dziąśle, jakie są jej przyczyny, a przede wszystkim, jak powinno przebiegać leczenie?
Co to jest torbiel zęba i jakie ma przyczyny?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wygląda torbiel na dziąśle, warto dowiedzieć się, czym taka przypadłość w ogóle jest i jakie ma przyczyny. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Torbiel na dziąśle to po prostu patologiczna zmiana, która przyjmuje postać jamy wypełnionej wydzieliną lub po prostu gazem. Przestrzeń ta z reguły jest oddzielona od okolicznych tkanek torebką łącznotkankową.
Z jakiego powodu powstaje tego typu nieprawidłowa zmiana? W przeważającej większości jest ona efektem utrzymującego się przez dłuższy czas stanu zapalnego tkanek, co jest wynikiem nieleczonej przez długi czas próchnicy. Inną często występującą przyczyną są różnego rodzaju przewlekłe schorzenia chorobowe w zakresie nosa lub gardła. Przykładowo wymienić tu można zapalenie zatok czy też migdałków.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że torbiel bardzo często pojawia się w wyniku zwykłego zaniedbania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Spowodowane więc może to być zbyt rzadkim lub nieprawidłowym myciem zębów, brakiem nitkowania czy też nieużywaniem płynu do płukania jamy ustnej.
Objawy torbieli zęba – jak wygląda?
Jak więc widać, torbiel na zębie to naprawdę bardzo poważna przypadłość, która może pojawiać się w sytuacji braku odpowiedniego zadbania o jamę ustną i obecne w niej zęby. Bardzo ważną sprawą jest to, aby wiedzieć, jak taka torbiel wygląda. Jakim charakteryzuje się objawami? Znajomość objawów pozwoli szybko zareagować i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Jak się okazuje, torbiel na zębie jest przypadłością dość podstępną, ponieważ przez długi czas nie daje żadnych odczuwalnych objawów, przez co leczenie podejmowane jest już na zaawansowanym etapie jej rozwoju. Z biegiem jednak czasu odczuwalne zaczyna być rozpieranie i ucisk w miejscu, w którym jest ona obecna. Często w takiej sytuacji pojawiać się może zaburzenie symetrii twarzy, opuchlizna i ból zęba, który jest objęty torbielą. Często pokazuje się widoczny gołym okiem guzek na dziąśle.
Jak rozpoznać i jak leczyć torbiel na zębie?
Skoro już wiadomo, jak wygląda torbiel na dziąśle, warto się teraz zastanowić nad tym, jak wygląda proces leczenia tej przypadłości. Czy szanse na jej wyleczenie są duże?
Rozpoznanie polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, a następnie wykonaniu zdjęcia RTG. Gdy zdiagnozuje się torbiel najczęściej stosuje się terapię endodontyczną, czyli leczenie kanałowe danego zęba. W przypadku torbieli o dużych rozmiarach i problematycznym położeniu często konieczna jest interwencja chirurgiczna. W skrajnych przypadkach konieczne może być nawet usunięcie całego zęba.