Search
Jak czyścić język niemowlakowi?

Jak czyścić język niemowlakowi?

Higiena jamy ustnej dziecka jest bardzo ważna, aby utrzymać zdrowie i prawidłowy wzrost zębów. Dlatego rodzice powinni dbać o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka codziennie po posiłkach, zwłaszcza po kolacji, zanim dziecko pójdzie spać. Uważna obserwacja jamy ustnej powinna być również częścią higieny. Szybkie wykrycie drobnych zmian może zapobiec rozwojowi bardziej dolegliwych schorzeń. Jeśli podczas czyszczenia jamy ustnej obserwuje się u dziecka białe plamy na języku, może to być infekcja grzybicza, czyli tak zwana pleśniawka. Jak zatem dbać o higienę jamy ustnej niemowlęcia? Jak czyscic jezyk niemowlakowi? Jak złagodzić ból przy ząbkowaniu?

Jak czyścić jamę ustną niemowlaka?

Pielęgnacja jamy ustnej dziecka powinna rozpocząć się zaraz po urodzeniu, a nie dopiero wtedy, gdy zaczynają wychodzić pierwsze zęby. Należy o tym pamiętać i najlepiej jest po każdym posiłku przemywać jamę ustną maluszka. Idealnym rozwiązaniem jest użycie gazy nasączonej wodą. Może to być także wilgotna ściereczka. Jak czyscic jezyk niemowlakowi i zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej? Rodzic powinien delikatnie przemywać przestrzeń przed i za dziąsłami, policzkami i językiem. Należy przy tym wykonywać okrężne ruchy i takie czynności wykonuje się do momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Inną opcją jest użycie specjalnej silikonowej nakładki na palca, którą można kupić w każdym sklepie. Taka nakładka świetnie nadaje się także do czyszczenia pierwszych zębów, które pojawiają się u niemowlaka. W pierwszych 6 miesiącach życia u dzieci często rozwijają się infekcje grzybicze w jamie ustnej.

Dlatego podczas czyszczenia jamy ustnej bardzo ważne jest uważne obserwowanie języka dziecka, aby sprawdzić, czy na języku nie ma białych plam. Jeśli rodzice zauważą tę zmianę, powinni zabrać dziecko do pediatry, aby sprawdził, co jest przyczyną tego stanu rzeczy. Delikatnie należy czyścić język maluszka przynajmniej raz dziennie. Po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych u dziecka zaleca się szczotkowanie specjalną szczoteczką, która powinna być miękka, z małą główką i dużym uchwytem. Od 1 roku życia należy używać pasty do zębów o stężeniu fluoru odpowiednim do wieku. Należy unikać stosowania pasty do zębów o wyższej zawartości fluoru niż zalecana, ponieważ może ona pozostawiać białe plamy na zębach.

Szczoteczka do zębów dla niemowląt

Dla niemowląt, warto wybrać szczoteczkę z małą główką, miękkim zaokrąglonym włosiem i antypoślizgowym uchwytem. Szczególnie w okresie niemowlęcym szczoteczka do zębów musi być regularnie wymieniana, nie później niż co sześć tygodni. Jeśli włosie zbytnio wygina się na zewnątrz lub jeśli główka jest obgryziona, prawidłowe czyszczenie jamy ustnej nie jest już możliwe. W późniejszym wieku warto zaangażować dzieci w wybór szczoteczki do zębów. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest delikatne masowanie dziąseł i języka. Już wcześniej zostało wspomniane, jak czyscic jezyk niemowlakowi i warto pamiętać o tym także w późniejszym czasie, gdy dziecku wychodzą pierwsze zęby. U nieco starszych dzieci można stosować już szczoteczkę elektryczną. Czyści ona lepiej niż zwykła szczoteczka. Klasyczna szczoteczka jest odpowiednia dla początkujących i ułatwia naukę prawidłowej techniki czyszczenia. Elektryczna szczoteczka do zębów pomaga lepiej usuwać nalot, upraszcza ruchy podczas szczotkowania i także motywuje. Dodatkowo elektryczne szczoteczki dla dzieci mają ciekawe kolory i kształty, które zachęcają maluchy do szczotkowania.

Żel na ząbkowanie i gryzaki dla niemowląt

Prawidłowa higiena jamy ustnej u niemowląt odgrywa kluczową rolę. Ma to wpływ na późniejszy stan jamy ustnej. Jak czyscic jezyk niemowlakowi zostało opisane powyżej. Ważne jest także baczne obserwowanie jamy ustnej i zwracanie uwagi na wszelkie pojawiające się zmiany. Kolejnym aspektem jest zadbanie o komfort maluszka, gdy zaczną wyrzynać się pierwsze zęby mleczne. Może to być ciężki czas dla rodziców i niemowlaka. Ząbkowanie najczęściej zaczyna się około 6 miesiąca życia, choć u wielu dzieci może być to znacznie wcześniejszy okres. Nie ma w tej kwestii reguły. Bardzo ważne przy tej okazji jest masowanie dziąseł, aby złagodzić ból. Można także kupić specjalne żele, które dostępne są w każdej aptece. Smaruje się nimi dziąsła, które są w danym miejscu znieczulane.

Dzięki temu łagodzone są podrażnienia, a maluch spokojnie może zasnąć lub uśmiechać się do rodziców. Doskonałym wyborem są także gryzaki, które pomagają złagodzić skutki wyrzynania się zębów mlecznych. W sklepach dostępne są gryzaki, które wypełnia się wodą lub są wypełnione specjalnym żelem. Można je schładzać w lodówce i dać maluszkowi do gryzienia. Dzięki temu dziąsła są masowane, a ból zdecydowanie mniejszy. Poprawia to komfort i powoduje, że niemowlę znacznie łagodniej przechodzi ten ciężki dla niego okres. Rodzice powinni od najmłodszych lat dbać i uczyć maluszka prawidłowej higieny jamy ustnej i wiedzieć jak czyscic jezyk niemowlakowi. Dzięki temu można zapobiec wielu dolegliwościom i wyrobić prawidłowe nawyki.