Search
Co to jest fleczer dentystyczny?

Co to jest fleczer dentystyczny?

Fleczer dentystyczny to tymczasowy opatrunek na ząb. Stosowany jest w trakcie długotrwałego leczenia, kiedy w podczas jednej wizyty nie można przeprowadzić wszystkich zabiegów. Materiał, z jakiego został zrobiony, jest bezpieczny dla zdrowia. Dobry fleczer musi być trwały, łatwy w założeniu, dodatkowo nie powinien mieć nieprzyjemnego posmaku.

Fleczer dentystyczny — do czego służy?

Decydując się na leczenie dentystyczne, warto wiedzieć, co to jest fleczer dentystyczny? Jest to tymczasowe zabezpieczenie zęba. Zakładany w trakcie leczenia, gdy podczas jednej wizyty u specjalisty nie ma możliwości przeprowadzenia wszystkich zabiegów. Najczęściej stosowany jest podczas leczenia kanałowego przy zatruciu zęba. Może być także zakładany w trybie awaryjnym, gdy pacjent z dolegliwościami bólowymi zgłasza się do dentysty, ale wykonanie wszystkich potrzebnych zabiegów nie jest możliwe. Stomatolog może go użyć także w trakcie mocnego krwawienia. Bardzo często używany jest podczas leczenia dziecięcego uzębienia, niestety maluchy źle znoszą zabiegi na fotelu dentystycznym, dlatego trzeba je dzielić na kilka etapów. Fleczer pełni podobną funkcję do plomby – chroni tkani przed uszkodzeniem, natomiast charakteryzuje się mniejszą trwałością. Jest swego rodzaju opatrunkiem na ząb, zapobiega przed powstaniem dolegliwości bólowych, które mogą się pojawić, gdy do zęba dostaną się resztki jedzenia.

Na jak długo zakłada się fleczer?

To pytanie pojawia się w głowie każdej osoby, która ma zakładany fleczer. Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, każdy przypadek jest inny i leczenie wygląda inaczej. Wiedząc co to jest fleczer dentystyczny, można bez obaw z nim funkcjonować. Fleczer dentystyczny jest stanem przejściowym podczas leczenia, po jego zakończeniu fleczer zastępowany jest stałą plombą. Z reguły dentysta podczas leczenia informuje pacjenta, jak długo fleczer będzie znajdował się w jego zębie.

Przyjmuje się, że nie może znajdować się w jamie ustnej dłużej niż kilka tygodni, choć według wielu źródeł swoje właściwości traci już po kilku dniach. Jeżeli leczenie jest długie i odbywa się na kilku wizytach, co spotkanie należy go wymienić.

Istnieją sytuacje, w których fleczer pozostawiany jest na dłużej. Dzieje się tak w przypadku kobiet w ciąży, które leczenie chcą rozpocząć dopiero po porodzie. Warto jednak pamiętać, że opatrunek ten może ulec uszkodzeniu w każdej chwili.

Czy fleczery są bezpieczne?

Wiedząc co to jest fleczer dentystyczny i do czego służy warto zadać pytanie czy jest on bezpieczny? Na to pytanie można odpowiedzieć twierdząco. Aktualnie fleczery to cynkowo-siarczanowe opatrunki, które są w pełni bezpieczne, a dodatkowo bardzo szybko się je aplikuje. Można je stosować u dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeżeli pacjent jest uczulony na któryś z materiałów tworzących fleczer może wystąpić reakcja alergiczna. W takim wypadku fleczer zostaje wyciągnięty i zastępuje się go innym, niepowodującym alergii. Opatrunek tymczasowy nie wpływa na smak potraw i napoi. Można z nim normalnie funkcjonować, jeść, pić, szczotkować zęby. Porządny fleczer dentystyczny powinien charakteryzować się trwałością, szczelnością, brakiem reaktywności oraz akceptowalnym smakiem.