W pastach występuje fluor, co jest całkowicie normalne, ale czasem wywołuje kontrowersje. Niektórzy uważają go za szkodliwy pierwiastek, który wręcz zatruwa organizm. Na jego temat pojawiło się już wiele opinii. Mówi się często, że fluor jest niezbędny w pastach do zębów. Nie brakuje też zagorzałych przeciwników. Warto jednak wiedzieć, że każda substancja w nadmiernych ilościach może stać się trucizną. Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, czy fluor w pastach jest szkodliwy.
Fluor szkodzi czy pomaga?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy fluor w pastach jest szkodliwy. Sporo się o tym mówi, dlatego mogą pojawić się różne nieścisłości w tym temacie. Warto zacząć od tego, że fluor rzeczywiście jest pierwiastkiem toksycznym. Oczywiście o jego szkodliwości można mówić dopiero po spożyciu nadmiernej ilości. Dochodzi w takim przypadku do zatrucia fluorem. Objawia się ono przede wszystkim nudnościami i wymiotami, bólem brzucha, biegunką. Pojawia się także ślinienie, nadmierne pocenie, bóle głowy. Przy zatruciu fluorem lista objawów jest długa. U wielu osób występuje sinica, duszność, kurczenie mięśni, tężyczka. Pojawiają się także krwawienia, problemy z połykaniem. Spada ciśnienie, dochodzi do przyspieszenia tętna i kwasicy metabolicznej. Może nawet dojść do zatrzymania akcji serca.
Jak widać, fluor stanowi potencjalne ryzyko. Może być bardzo toksyczny, zagrażać zdrowiu i nawet życiu. Do wystąpienia zatrucia fluorem może dojść także po pewnym czasie, przy regularnym połykaniu go, nawet w przypadku niewielkiego stężenia. Dochodzi do fluorozy, czyli przewlekłego zatrucia fluorem. Można to poznać między innymi po plamach na szkliwie. Zaczyna ono ciemnieć i pękać. Złym pomysłem będzie wobec tego stosowanie past z dużą zawartością fluoru. Zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do jej połknięcia. Ryzyko zatrucia wzrasta w przypadku picia wody bogatej w fluor i stosowania suplementów diety, które mają w swoim składzie ten pierwiastek.
Czy fluor niszczy szkliwo?
Stałe uzębienie już nie odrośnie, dlatego warto wiedzieć, czy fluor w pastach jest szkodliwy. Zęby szczotkuje się co najmniej dwa razy dziennie, dlatego wybór środka do higieny jamy ustnej powinien być dobrze przemyślany. Fluor przeciwciała demineralizacji szkliwa. Zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Ma on zdolność do wbudowywania się w zęby i przeciwdziałania gromadzeniu płytki nazębnej. Chroni szkliwo przed działaniem kwasów i bakterii próchnicowych. Można wobec tego zapobiegać jego rozpuszczeniu. Kluczową kwestią w przypadku fluoru jest to, aby nie doszło do jego przedawkowania. Stosowany w zalecanych stężeniach nie stanowi zagrożenia.
Pasty do zębów służą do tego, aby wyszczotkować nimi uzębienie i wypluć pianę. Nie można jej połykać, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Jeśli ktoś stosuje pastę zgodnie z jej przeznaczeniem, to nie będzie się niczym przejmować. Zawarta w niej ilość fluoru jest w pełni bezpieczna dla ludzi, dotyczy to również najmłodszych. Pierwiastek umieszcza się w paście w celu zapewnienia zębom należytej ochrony przeciwpróchniczej. Zabezpiecza szkliwo przed kwasami i bakteriami. Można nawet spodziewać się naprawienia mikrouszkodzeń powstałych w zębach. Mitem jest wobec tego stwierdzenie, że fluor niszczy szkliwo. Jest wręcz odwrotnie, oczywiście przy stosowaniu pierwiastka w odpowiednim stężeniu. Dawka zawsze będzie kluczową kwestią, dlatego należy zwracać uwagę na zawartość fluoru podczas kupowania pasty. Dokładne czytanie etykiety jest podstawą.
Czy fluor w pastach jest szkodliwy?
Mogłoby się wydawać, że nie ma sensu zastanawianie się, czy fluor w pastach jest szkodliwy, skoro zostały one dopuszczone do sprzedaży. Zawsze trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek i bazować na różnych źródłach informacji. Nawet jeśli do tej pory nie było badań, które potwierdziłyby szkodliwość fluoru, to za pewien czas mogą takie się pojawić. Warto wobec tego być świadomym konsumentem i we własnym zakresie zdobywać wiedzę, aktualizować ją. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kobiety w ciąży powinny wystrzegać się past o dużej zawartości fluoru. Oczywiście nie oznacza to, że należy całkowicie zrezygnować z preparatów, które zawierają ten pierwiastek. Kobiety w stanie błogosławionym są szczególnie narażone na rozwój próchnicy, która ma negatywny wpływ na płód.
Istotne jest wobec tego, aby nadal stosować pastę z zawartością fluoru w celu zapewnienia zębom należytej ochrony przed bakteriami odpowiedzialnymi za powstawanie zmian próchniczych. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby stężenie pierwiastka było stosunkowo niewielkie. Większe może niestety stać się szkodliwe i wręcz zagrażać zdrowiu dziecka. Trzeba także pamiętać o tym, że każdy jest inny. Nie ma wobec tego jednej konkretnej dawki fluoru odpowiedniej dla każdego. Stężenie pierwiastka zawsze powinno się dobierać indywidualnie do wieku, podatności na próchnicę. Pasty do zębów dla dzieci powinny mieć relatywnie niskie stężenie fluoru. Najlepiej będzie wybrać się do stomatologa w celu dobrania odpowiedniej pasty do zębów dla danego pacjenta.