Search
Nadwrażliwość zębów – sposoby

Nadwrażliwość zębów – sposoby

O nadwrażliwości zębów mówi się wtedy, kiedy ich reakcja na różne czynniki tj. ciepło, zimno bądź dotyk jest niewspółmierna oraz przesadzona. Silny oraz ostry ból towarzyszący na przykład podczas jedzenia lodów nierzadko wskazuje na odsłoniętą zębinę, która normalnie powinna być pokryta szczelnie szkliwem w częściej koronowej zęba. Warto wiedzieć, że wrażliwa zębina traci ochronę w efekcie odsunięcia dziąsła lub przez utratę szkliwa wywołanej erozją, co może być bardzo kłopotliwe dla pacjenta. W takim przypadku wymagana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dobrze wiedzieć czym jest nadwrażliwość zębów sposoby walki z nią są różne. Przede wszystkim istotna jest profilaktyka.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Bardzo dużo ludzi zastanawia się, co powoduje nadwrażliwość zębów. Okazuje się, że do najistotniejszych przyczyn nadwrażliwości zębów zalicza się przede wszystkim mycie zębów przy zastosowaniu twardych szczoteczek oraz past wybielających cechujących się wysokim współczynnikiem ścieralności. Nie można też zapomnieć o zbyt silnym dociskaniu szczoteczki w czasie szorowanie zębów, a także stosowaniu nieodpowiedniej techniki szczotkowania. Inną przyczyną nadwrażliwości zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, która skutkuje odkładaniem się płytki nazębnej powodującej zmiękczanie oraz ścieranie się szkliwa. Kolejnym powodem takiego stanu jest często spożycie w nadmiarze owoców cytrusowych, soków owocowych, a także napojów gazowanych powodujących stopniową demineralizację szkliwa. Nadwrażliwość zębów może być też spowodowana bruksizmem, czyli mimowolnym zgrzytaniem lub zaciskaniem zębów w czasie snu.

Do tego dolicza się złe nawyki tj. obgryzanie paznokci bądź ołówków oraz choroby układu pokarmowego. W tym przypadku warto wymienić refluks żołądkowo-przełykowy, a także bulimię skutkującą częstymi wymiotami. Nie można też zapomnieć o stanie zapalnym dziąseł oraz wadach zgryzu powodujących przeciążenie zębów i uszkodzenie szkliwa. Bardzo problematyczna jest też budowa anatomiczna zębów, a także wysoka skłonność do tworzenia się ubytków przyszyjkowych. Niektóre zabiegi stomatologiczne mogą także powodować nadwrażliwość zębów. Mowa tutaj przede wszystkim o wybielaniu. Bardzo problematyczna jest nadwrażliwość zębów sposoby walki z nią są skuteczne. Większość ludzi na świecie miała do czynienia z objawami nadwrażliwości zębów.

Objawia się ona krótkim, lecz ostrym bólem pojawiającym się w czasie spożywania zimnych lub gorących pokarmów. Do tego dolicza się zimne bądź gorące napoje. Według naukowców problem nadwrażliwości zębów dotyczy nawet 10-20 proc. ludzi, lecz niektóre źródła podają częstość występowania tego schorzenia na poziomie 57 proc. Istotna jest przede wszystkim profilaktyka i regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Wiele osób skarży się na nadwrażliwość zębów sposoby walki z nią są znane od wielu lat.

Jak złagodzić nadwrażliwość zębów?

Bardzo problematyczna jest nadwrażliwość zębów sposoby jej złagodzenia są znane od lat. Polegają przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej, a także na rezygnacji z pewnych szkodliwych nawyków. Żeby zredukować ból towarzyszący szczotkowaniu zębów lub spożywaniu zimnych napojów i posiłków, najlepsze będzie wypróbowanie sprawdzonych porad. Warto przede wszystkim zmienić twardą szczoteczkę na miękką lub średniotwardą. W celu złagodzenia nadwrażliwości zębów warto zaopatrzyć się w specjalną pastę, która przeznaczona jest dla nadwrażliwych zębów lub zwykłą pastę o niskim poziomie ścieralności, najlepiej około 30 RDA. Dobrze będzie też zwracać uwagę na skład pasty. Okazuje się, że do pielęgnacji delikatnego szkliwa idealnie nadają się produkty, które zawierają związki fluoru, a ponadto związki potasu redukujące skutecznie ból. Eksperci zalecają też myć zębów po każdym posiłku. Najlepiej delikatnie przeciskać szczoteczkę do powierzchni szkliwa. Dobrym podejściem jest stosowanie właściwej techniki szczotkowania. Zamiast ruchów poziomych kaleczących dziąsła i powodujących odsłaniania szyjek zębów, najlepiej postawić na ruchy pionowe oraz wymiatające.

Jak wyleczyć nadwrażliwość zębów?

Coraz więcej osób skarży się na nadwrażliwość zębów sposoby wyleczenia są znane od lat. Trzeba przede wszystkim udać się na wizytę do stomatologa. Jeżeli szyjki zębów są całkowicie odsłonięte, a szkliwo mocno zniszczone, pomoże na przykład pokrycie zębów specjalnym preparatem z fluorem, który bardzo szybko powinien przynieść ulgę w bólu, ponieważ tworzy na ich powierzchni powłokę ochronną. Warto zauważyć, że do likwidowania nadwrażliwości zębów dentyści wykorzystują nierzadko preparaty dostarczające zębom wysoko stężonego wapnia oraz fosforanów. Wspierają one odbudowę szkliwa, a ponadto skutecznie neutralizują kwasy wytwarzane przez bakterie zasiedlające powierzchnię zębów. Dobrze wiedzieć o tym, że ostatnią deską ratunku są wypełnienia kompozytowe przynoszące ulgę w przypadku sporych ubytków, osłaniając wrażliwą zębinę przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, co jest bardzo istotne.