Search
ile-czasu-rosna-zeby-madrosci

Ile czasu rosną zęby mądrości? Garść informacji ósemkach.

Zęby mądrości, czyli tak zwane ósemki to trzecie zęby członowe człowieka. W wielu przypadkach ich wzrost jest związany z licznymi niedogodnościami, w tym między innymi bólem czy powstawaniem wad zgryzu. W gabinetach stomatologicznych dość często padają zatem pytania: ile czasu rosną zęby mądrości i czy należy je usuwać?

Czym są zęby mądrości?

Jak wspomniano powyżej, pacjenci dość często zastanawiają się nad tym ile czasu rosną zęby mądrości i czy powinny być one usuwane? Otóż, ósemki to zęby trzonowe, które powinny wyrastać po jednym w każdej ze stron łuku zębowego, zarówno w żuchwie, jak i w szczęce pacjenta. Są jednak wyjątkowe sytuacje, w których nie dochodzi do pojawienia się czterech zębów. Anomalie mają podłoże genetyczne i mogą obejmować brak wzrostu poszczególnych zębów, jak również ich częściowe zatrzymanie.

Takie nieprawidłowe wyrzynanie zębów wymaga interwencji dentystycznej. Wadliwy wzrost ósemek może bowiem wpływać na zmianę kąta ustawienia pozostałych zębów, dolegliwości bólowe oraz powstawanie wad zgryzu. Brak ósemki w jednym z łuków może prowadzić do zmiany położenia pozostałych zębów, nierównomiernego i nadmiernego ścierania szkliwa oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Z tego powodu wskazane jest usuwanie antagonisty w drugim łuku zębowym.

Czy ósemki trzeba usuwać?

To ile czasu rosną zęby mądrości oraz kwestia ich usuwania jest sprawą bardzo indywidualną. Jak wspominano, wyrzynaniu ósemek może towarzyszyć dyskomfort oraz uczucie rozpychania. W momencie, w którym dochodzi do zmniejszenia odległości pomiędzy poszczególnymi zębami może dochodzić do ich krzywienia oraz powstawania nieprawidłowości zgryzu. Ponadto, zatrzymanie wzrostu ósemki oraz nadmierne ściśniecie zębów może powodować zaleganie resztek pokarmu, wzrost liczby bakterii oraz pojawienie się próchnicy.

W takich przypadkach zalecane jest usuwanie ósemek. Wielu pacjentów obawia się tego zabiegu. Jest on jednak wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a odczuwany ból jest znikomy. Po usunięciu ósemki stomatolog dokładnie oczyszcza ranę oraz zakłada szwy. Po usunięciu ósemki może pojawić się opuchlizna, dolegliwości bólowe oraz zasinienie pod oczami. Po ekstrakcji ósemki należy przestrzegać zaleceń lekarskich.

Powstający skrzep stanowi rodzaj ochrony przed zanieczyszczeniami i nie powinien być usuwany. Przez dwie godziny po zabiegu nie należy spożywać napojów i posiłków, a przez trzy kolejne dni powstrzymać się od picia alkoholu, palenia papierosów oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Ile trwa wyrzynanie ósemek?

Ósemki zazwyczaj pojawiają się w jamie ustnej pomiędzy 16. a 25. rokiem życia, choć to ile czasu rosną zęby mądrości jest sprawą bardzo indywidualną. Wzrost zębów jest uwarunkowany genetycznie i trwa zazwyczaj około trzech lat, a samo wyrzynanie jest etapowe. Towarzyszą mu dolegliwości bólowe, zwłaszcza w tylnej części szczęki.

Może również dojść do okresowego wyciszenia dolegliwości, po czym mogą one wystąpić ponownie i objąć podniebienie, dziąsła, węzły chłonne, uszy oraz skronie. Dziąsła wokół wyrzynającego się zęba mogą być opuchnięte, zaczerwienione i wrażliwe na dotyk. Niekiedy pojawia się gorączka, problemy z przeżuwaniem pokarmów i szczękościsk.