Każda osoba powinna prawidłowo dbać o jamę ustną i udawać się regularnie do gabinetu stomatologicznego. Te zasady dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Także kobiety ciężarne powinny regularnie odwiedzać stomatologa, aby sprawdzić stan uzębienia i dowiedzieć się, czy nie dochodzi do jakichś zmian chorobowych. Na temat wizyt kobiet ciężarnych w gabinecie stomatologicznym krąży bardzo wiele plotek i mitów, które na pewno należy rozwiać. Wiele kobiet czytając różnego rodzaju wpisy napisane przez niekompetentne osoby boi się odwiedzić stomatologa w ciąży, a to może mieć poważne skutki zdrowotne. Wiele mitów krąży na temat znieczulenia i zabiegów stomatologicznych. Czy znieczulenie zęba w czasie ciąży jest możliwe? Jakie zabiegi mogą być wykonane, a które są zabronione?
Jakie znieczulenie stomatologiczne dla kobiet w ciąży?
Jednym z najczęstszych dylematów kobiet ciężarnych jest obawa o ból podczas leczenia stomatologicznego. Normalnie wielu pacjentów przyjmuje znieczulenie, ale jak ma się sprawa w przypadku kobiet ciężarnych? Czy znieczulenie zęba w czasie ciąży jest bezpieczne? Pacjentki ciężarne są leczone nieco innymi metodami niż zwykłe osoby. Przede wszystkim nie wszystkie zabiegi mogą być wykonywane, a także używane są materiały bezpieczne dla przyszłej matki i płodu.
Znieczulenie zęba w czasie ciąży może być podane jedynie od drugiego trymestru, ale w nieco delikatniejszej formie nie zazwyczaj ma to miejsce. Skład takiego preparatu jest specjalnie dobrany pod względem bezpieczeństwa dla maluszka i matki, a więc nie trzeba obawiać się żadnych konsekwencji. Oczywiście lekarz stomatolog przed podaniem znieczulenia musi przeprowadzić wywiad z pacjentką, a czasami niezbędna jest także rozmowa z lekarzem prowadzącym ciążę. Dentysta nie może pominąć nawet drobnego faktu, który mógłby negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjentki.
Pewne jest to, że nie wolno obawiać się wizyty w gabinecie stomatologicznym i należy regularnie odwiedzać lekarza w czasie ciąży. Jeśli będzie możliwe podanie znieczulenia, to dentysta takie zastosuje. W przypadku gdy podanie znieczulenia nie będzie możliwe, to lekarz wybierze metodę leczenia, która zapobiegnie rozwojowi choroby i nie spowoduje dyskomfortu podczas zabiegu.
Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży?
Wiadomo już, że znieczulenie zęba w czasie ciąży jest możliwe i nie wpływa negatywnie na zdrowie matki i płodu. Jakie jeszcze zabiegi można wykonywać w czasie ciąży, a które są zakazane? Przede wszystkim leczenie próchnicy jest zabiegiem bezpiecznym, choć w okresie ciąży leczone są jedynie te pacjentki, które wymagają natychmiastowej interwencji. Jeśli zmiany nie są duże, to należy je kontrolować i umówić się na wizytę po urodzeniu dziecka. Na temat zdjęć rentgenowskich krąży wiele nieścisłości. Jednak obecne nowoczesne aparatury emitują niewielką ilość promieniowania. Oczywiście zdjęcie RTG zostanie wykonane jedynie od drugiego trymestru ciąży i w naprawdę wyjątkowych przypadkach.
Wskazanym zabiegiem jest zabieg higienizacji zębów, czyli piaskowanie i oczyszczenie. Nagromadzony osad na płytce nazębnej powoduje namnażanie się bakterii, a te z kolei mogą prowadzić do różnych dolegliwości. Higienizacja pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów u kobiet ciężarnych, u których występują duże wahania hormonalne.
Na pewno należy zrezygnować w okresie ciąży z wymiany starych plomb na nowe. Jeśli nie wymagają one natychmiastowego leczenia i wypełnienia są szczelne, to najlepiej przełożyć taką wizytę na późniejszy okres. Zakazanym zabiegiem jest wybielanie zębów i fluoryzacja. Wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie powinny się odbywać.
W którym miesiącu ciąży można iść do dentysty?
Kobiety ciężarne powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny częściej niż zwykli pacjenci. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się do dentysty w każdym trymestrze ciąży. Najlepiej jest wybrać lekarza, który specjalizuje się w leczeniu kobiet w ciąży, ma specjalny sprzęt i doskonale wie, jakie zabiegi i materiały mogą być stosowane w tym specyficznym czasie. Dzięki regularnym wizytom można zapobiec rozwojowi wielu chorób i uniknąć problemów z zębami i dziąsłami. U wielu kobiet ciąża bardzo negatywnie wpływa na stan jamy ustnej i odwlekanie wizyty u stomatologa może mieć opłakane skutki dla przyszłej mamy i nienarodzonego dziecka.
Prawidłowe dbanie o jamę ustną w okresie ciąży jest bardzo ważne. Na pewno warto przed planowaną ciążą wykonać wszelkie zabiegi i wyleczyć ubytki. W czasie ciąży wówczas wizyty w gabinecie zakończą się jedynie rutynowym przeglądem lub ewentualną higienizacją.
Kobiety ciężarne muszą dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Hormony w tym czasie buzują, wiele kobiet podjada i ma zmienne nastroje. To wpływa na cały organizm, a także na stan zębów. Nie ma potrzeby obawiania się, że zabiegi dentystyczne mogą zaszkodzić maluszkowi. Nawet znieczulenie zęba w czasie ciąży jest możliwe, dzięki rozwojowi medycyny i technik stomatologicznych, które pozwalają bez większego problemu uporać się z różnymi dolegliwościami.