Mogłoby się wydawać, że wystarczy sięgnąć po aparat stały i już można cieszyć się pięknym uzębieniem, idealnie prostym. Niestety jeśli uzyskane efekty po zakończeniu leczenia ortodontycznego mają być trwałe, to nadal będzie trzeba wdrożyć odpowiednią terapię. Zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do nawrotu. Jeśli ktoś chce się uchronić przed ponownym rozwojem wady zgryzu, to potrzebna jest mu retencja ortodontyczna. Wiąże się to niestety z koniecznością powrócenia do noszenia specjalnego aparatu, ale w nieco innym wydaniu.
Zęby po leczeniu ortodontycznym – aparat retencyjny
Po zdjęciu aparatu ortodontycznego przychodzi czas na dobranie kolejnego. Oczywiście w przypadku retencji można mówić o większym komforcie. Przykleja się specjalny drucik na zęby dolne i górne, a dokładnie od ich wewnętrznej strony. Zwykle wykorzystuje się w tym celu drut ortodontyczny z metalu, ale można także wybrać model z włókna szklanego. Stały aparat retencyjny ma za zadanie utrzymywanie uzyskanych efektów leczenia przez całą dobę. Nie każdy jednak decyduje się na takie rozwiązania. Inną opcją będzie retencja ortodontyczna ruchoma. W jej przypadku wykonuje się specjalną nakładkę na zęby z przezroczystego materiału.
Może być także płytka akrylowa. Zaletą nakładek i płytek jest to, że możliwe jest ich zdjęcie w dowolnym momencie, po czym ponowne założenie we własnym zakresie, co przekłada się na duży komfort. Oczywiście w przypadku retencji ruchomej można mówić o skuteczności tylko w momencie korzystania z niej. Po wyjęciu nakładki lub płytki uzębienie przestaje być utrzymywane w jednym miejscu. Jeśli ktoś nie będzie stosować się do zaleceń, to przy dłuższym niestosowaniu trzeba liczyć się z nawrotem wady zgryzu.
Retencja w leczeniu ortodontycznym
Wybór aparatu ortodontycznego jest kwestią indywidualną. Oczywiście mogą być pewne przesłanki do stosowania konkretnego rozwiązania. Pod uwagę zawsze powinno się brać kilka istotnych kwestii. Dobry ortodonta przedstawi wady i zalety poszczególnych rodzajów retencji. Istotne jest to, aby dobrać ją do wady zgryzu, długości leczenia, trybu życia prowadzonego przez pacjenta, jego stanu zdrowia. Znaczenie ma także to, czy wystąpiły jakieś trudności w trakcie leczenia ortodontycznego. Nawet w przypadku wybrania płytki lub nakładki, czyli retencji ruchomej, nadal należy stosować ją przez niemalże całą dobę Przez co najmniej pierwsze kilkanaście dni. Zdejmuje się je tylko podczas spożywania pokarmów, picia gorących napojów i mycia zębów. Z czasem możliwe staje się skrócenie czasu noszenie retencji ruchomej. Zakłada się ją tylko na czas nocnego wypoczynku. Oczywiście o tym etapie zawsze decyduje ortodonta.
Nie można podejmować samemu decyzji o skróceniu czasu noszenia nakładki lub płytki. Potem zakłada się retencje jeszcze rzadziej. Następuje w końcu taki czas, że wystarczy mieć ją na zębach tylko raz w tygodniu w nocy. Jeżeli nadal idealnie pasuje, to jest to świetna wiadomość. Wskazuje na utrzymanie efektów leczenia. Można liczyć na to, że zęby cały czas znajdują się we właściwym miejscu, nie doszło do ich przemieszczenia. Retencja może mieć także formę łączoną. Niektórzy decydują się na naklejenie drucika i jeszcze dodatkowo użytkują nakładki na zęby górne i dolne. Każdy przypadek jest oczywiście rozpatrywany indywidualnie. Nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich. Ortodonta prowadzący leczenie będzie najlepiej wiedzieć, co dokładnie polecić swojemu pacjentowi.
Ile trwa retencja ortodontyczna po aparacie?
W przypadku dzieci retencja ortodontyczna nie musi trwać długo. Inaczej wygląda to jednak u dorosłych. Jeśli ktoś przez wiele lat miał krzywe zęby, to nawet po zdjęciu aparatu nie może oczekiwać idealnego uzębienia do końca życia. Bez retencji zęby zaczynają stopniowo powracać na swoje miejsce. Trzeba wobec tego liczyć się z nawrotem wady zgryzu. Jeśli ktoś nie chce, aby leczenie ortodontyczne, związane z dyskomfortem i niemałymi kosztami, poszło na marne, to należy stosować się do zaleceń stomatologa. Wiele osób uważa, że retencja ortodontyczna trwa nawet do końca życia. Jest w tym sporo prawdy, bo niestety zmiany w jamie ustnej są czymś nieuniknionym. Zęby przesuwają się, co stanowi naturalny proces. Wynika ze starzenia się organizmu. Nie można tego zatrzymać. Pozostaje wobec tego wyłącznie przeciwdziałanie negatywnym skutkom. Służy temu między innymi retencja.
Pojawia się jednak pytanie, czy rzeczywiście konieczne staje się noszenie aparatury retencyjnego do końca życia. Jeżeli komuś zależy na tym, aby zęby cały czas pozostawały w tym samym miejscu, czyli narzuconym przez aparat stały, powinien kontynuować terapię retencyjną. Oczywiście nie oznacza to, że będzie trzeba przez lata codziennie mieć założoną retencję. Zwykle wystarczy stosować ją od czasu do czasu w celu zweryfikowania stabilności ustawienia zębów. Jeśli ktoś będzie przykładowo co tydzień na noc zakładać aparat retencyjny ruchomy, to w ten sposób zapobiegnie nawrotom. Można wobec tego uchronić się przed ponownym wystąpieniem wady zgryzu.