Wielu osobom wydaje się, że uczucie suchości w ustach to coś normalnego, z czym nie należy walczyć. Jak się jednak okazuje, jest to dość poważna choroba, która może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowe danego człowieka. Kserostomia, bo tak właśnie nazywa się ta przypadłość, może być naprawdę nieprzyjemna i dokuczliwa. Jak powinno wyglądać leczenie kserostomii, a także co się powinno o niej wiedzieć?
Czym jest kserostomia i jakie są jej rodzaje?
Zanim przejdzie się do tego, jak powinno wyglądać szczegółowo leczenie kserostomii, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym ona jest, a także jakie wyróżnia się jej rodzaje. Co więc od strony zupełnie podstawowej należy o tej chorobie wiedzieć?
Kserostomia to choroba, która charakteryzuje się silnym poczuciem suchości w jamie ustnej. Jest to choroba, która nie tylko może wywoływać naprawdę nieprzyjemne odczucia, lecz również może się przyczynić do powstawania niebezpiecznych chorób. Nieprawidłowa ilość śliny może bowiem spowodować odkładanie się dużej ilości płytki nazębnej, która następnie zamieni się w kamień.
Jakie są rodzaje kserostomii? Wyróżnić tu można jej postać prawdziwą, a także rzekomą. Czym się one pomiędzy sobą różnią? O postaci prawdziwej mowa jest wtedy, gdy faktycznie wystąpi ograniczenie w ilości wydzielania śliny, co jest powodem powstawania uczucia suchości w ustach. Jeśli jednak takie uczucie pojawi się u człowieka, u którego praca ślinianek jest zupełnie prawidłowa, wtedy diagnozuje się kserostomię rzekomą. Ta druga spowodowana jest najczęściej zaburzeniami psychicznymi.
Kserostomia – objawy i przyczyny
Skoro już wiadomo, czym jest tak choroba, a także jakie są jej rodzaje, warto się teraz dowiedzieć, czym jest spowodowana, a także jak ją rozpoznać. Jakie są więc przyczyny i objawy tej choroby?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, ze kserostomia może być wywołana zażywanymi lekami. Jest to najczęstsza przyczyna pojawiania się tej przypadłości. Co więcej, może być ona również efektem zaburzenia pracy tarczycy, przeprowadzanej terapii onkologicznej, cukrzycą czy też ostrą niewydolnością nerek lub też niedoboru witamin z grupy B.
Jak jednak można rozpoznać tę chorobę i dokładnie dowiedzieć się, że ma się z nią aktualnie do czynienia? Zdecydowanie najczęściej pacjenci w przypadku tej przypadłości zgłaszają, że mają nieświeży oddech, cierpią na zaburzone odczuwanie smaków, a także dość często cierpią na ból i palenie języka. Stosunkowo często zgłaszane są również problemy z próchnicą.
Leczenie kserostomii
Jak więc widać, choroba ta jest naprawdę sporym problemem dla wielu osób. Warto się teraz dowiedzieć, jak można się jej pozbyć. Jak więc może wyglądać leczenie tej choroby?
Podstawową sprawą, od której należy rozpocząć leczenie, jest rozpoznanie tej choroby, a przede wszystkim jej przyczyny. Nie ma sensu leczyć objawów, skoro prawdziwa przyczyna leży gdzie indziej. Sprawia to, że konkretne leczenie musi być uzależnione od tego, czym jest kserostomia spowodowana.
Mimo jednak to, zalecane są często różnego rodzaju płukanki do jamy ustnej, które pozwalają ją nawilżyć, a także pobudzić ślinianki do działania.