• Home
  • Porady
  • Jak wyleczyć bruksizm? Poznaj odpowiedź!
Search
Jak wyleczyć bruksizm? Poznaj odpowiedź!

Jak wyleczyć bruksizm? Poznaj odpowiedź!

Enigmatycznie brzmiąca nazwa – bruksizm. Czym jest? jakie niesie za sobą konsekwencje dla zdrowia? Jak wyleczyć bruksizm?

Co to za choroba bruksizm?

Bruksizm do niedawna uważany był jedynie za problem dentystyczny – dotyczy on wszakże naszego uzębienia. Obecnie uchodzi raczej za chorobę psychosomatyczną. Najprościej mówiąc, jest to nawykowe, nieświadome zaciskanie oraz zgrzytanie zębami. Potocznie nazywany jest czasem szczękościskiem, jednak nie jest to precyzyjna nazwa. Często pojawia się on w nocy. Inne objawy to ścieranie i pękanie zębów (podczas zaciskania szczęk, nacisk na zęby jest nawet dziesięciokrotnie wyższy, niż normalnie, u zdrowej osoby). Może dochodzić też do przegryzania i krwawienia dziąseł, a nawet zanik przyzębia. Chorzy czują ból szczęki, doskwierają im trzaski i przeskakiwanie żuchwy, a także jej ograniczona ruchomość. Cierpią też na nadwrażliwość zębów oraz na przewlekły ból szyi i karku.

Przyczyny powstawania tego schorzenia są wieloczynnikowe. Mogą wynikać z problemów z psychiką, jak choćby: stres, depresja, schizofrenia, stany lękowe. Przyczyną mogą być też zaburzenia, takie jak: Zespól Pradera-Williego, Zespół Downa, autyzm, ADHD. Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy. Wpływ na bruksizm mogą mieć też choroby układu pokarmowego, alergie, przerost migdałków, a także niedobory magnezu. Przyczyn należy też szukać bezpośrednio w jamie ustnej, np. w zaburzeniach zgryzowo-zwarciowych.

Bruksizm – jakie konsekwencje niesie ze sobą?

Bruksizm, gdy jest nieleczony, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jedną z nich są zaburzenia narządu wzroku, takie, jak bolesność oczodołów, suchość oczu, nieostre widzenie itp. Trudności mogą też dotknąć narząd słuchu: bóle uszu, szumy czy zaburzenia równowagi. Oczywiście, konsekwencje będą też dotyczyć samej szczęki. W przypadku bruksizmu dochodzi do nadmiernego ścierania, a w efekcie nawet pękania zębów, zanik przyzębia, rozchwiania i przemieszczania się zębów. Pojawia się nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąseł. Od nadmiernego ściskania szczęki występują bóle karku, pleców, głowy, czy uszu.

Metody leczenia bruksizmu

Gdy wiemy już, czym jest i jak poważne konsekwencje za sobą niesie, warto zastanowić się, jak wyleczyć bruksizm. Lekarz stomatolog może zalecić zakładanie na noc specjalnej szyny. Zapobiegnie ona zgrzytaniu zębów i ścieraniu się płytki. Wykonywana jest ona na zamówienie, gdyż musi bardzo dokładnie przylegać do zębów pacjenta.

Warto wykonywać także specjalne ćwiczenia żuchwy, które pomogą w zredukowaniu napięcia mięśniowego w tych okolicach. Inną, popularną metodą leczenia jest botoks. Wstrzykiwany w żwacze, by je osłabić. Zabieg ten przynosi natychmiastową poprawę, jednak dla zachowania efektów, należy go powtarzać co pół roku.
Osoby z problemem zaciskania i zgrzytania zębami nie powinny zbyt często rzuć gumy oraz jeść bardzo twardych pokarmów.

Ważne jest, by znaleźć przyczynę zaburzenia, wtedy – wraz z odpowiednim specjalistą – warto zastanowić się, jak wyleczyć bruksizm. Możliwe, iż będzie potrzebna pomoc psychiatry, psychologa, czy fizjoterapeuty.