Search
Fluoroza leczenie u dzieci

Fluoroza leczenie u dzieci

Fluoroza to schorzenie, które spowodowane jest nadmierną ilością fluoru w organizmie. Fluoroza zębów to zaburzenie pochodzenia rozwojowego. Typowym objawem są białe plamy oraz przebarwienia na zębach stałych.

Czym jest fluoroza?

Fluoroza jest chorobą, która następuje w wyniku podwyższonej ilości fluoru w organizmie. Pożywienie, pasta do zębów oraz woda pitna to produkty, poprzez które dostarczany jest fluor. Kiedy powstaje fluoroza leczenie u dzieci należy rozpocząć jak najszybciej. Jest to zaburzenie rozwojowe u najmłodszych, a to dlatego, że nadmierna ilość tego pierwiastka zajmuje zalążki zębów stałych podczas okresu rozwoju szkliwa.

Fluoroza zębów – rodzaje

Aby ocenić zaawansowanie fluorozy należy wykorzystać to tego zadania klasyfikację Deana. Do tych obliczeń brany jest pod uwagę stan szkliwa dwóch zębów. najbardziej objętych procesem patologicznym 6-stopniowa skala przedstawia się następująco:
– 0 – stan prawidłowy – powierzchnia zębów jest w bardzo dobrym stanie, czyli jest lśniąca, gładka i śliska
– 1 – fluoroza wątpliwa – na szkliwie zostają potwierdzone białe plamki
– 2 – bardzo łagodna fluoroza – na powierzchni mniejszej niż 1/4 zęba są stwierdzone matowe, białe plamy
– 3 – łagodna fluoroza – w tym przypadku zmiany są już bardzo widoczne i zajmują powierzchnię połowy zęba
– 4 – umiarkowana fluoroza – na powierzchni zęba uwidaczniają się uszkodzenia, a także białe plamy
– 5 – ciężka fluoroza – zmiany w szkliwie są już bardzo zaawansowane i obejmują całą powierzchnię zęba, następuje stwierdzenie obecności ciemnych plam, zagłębień oraz zdecydowaną zmianę kształtu zęba.
Po sporządzeniu takiej oceny zaawansowania fluorozy i stwierdzeniu jego poziomu, leczenie u dzieci następuje natychmiastowo.

Fluoroza leczenie u dzieci

Leczenie fluorozy zębów u dzieci wymaga stałej opieki stomatologicznej. Zabiegi mają na celu uzupełnianie powstających ubytków w szkliwie. Do tego zadania użyte zostaną płynne materiały kompozytowe i hydroksyapatyt. Jest on odpowiedzialny za odnowę szkliwa i prowadzi do jego remineralizacji. Inną metodą, jaką się stosuje w niektórych przypadkach, jest ścieranie szkliwa lub wybielanie zębów. Czasem dochodzi nawet do zakładania licówek. Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest wyeliminowanie z użycia wszelkich past do zębów zawierających fluor. Niemniej ważne jest, aby odpowiednio chronić jamę ustną i dbać o higienę zębów, poprzez dokładne szczotkowanie, a także używanie nici dentystycznej. Kolejnym istotnym czynnikiem leczenia fluorozy u dzieci jest zmiana diety. Powinna ona być bogata w takie produkty jak: mleko, twaróg, jogurt naturalny, soja, ser żółty, migdały, tofu, fasola biała, natka pietruszki, sardynki, produkty zbożowe, rodzynki.

Objawy, jakimi charakteryzuje się fluoroza to zarówno plamy na szkliwach zębów, jak i kruszenie się zębów oraz zwiększona podatność na próchnicę. Przy nadmiarze spożytego fluoru może dojść do biegunki lub wymiotów oraz silnego bólu brzucha. W takim przypadku konsultacja lekarska jest niezbędna.