Próchnica to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie L. acidophilus oraz paciorkowce (głównie Streptococcus mutans). Jej nosicielem może być każdy a zarażenie innych następuje przez kontakt ze śliną. Warto wiedzieć, co to próchnica i jak się przed nią chronić. Jej skutki mogą być bolesne i groźne dla ogólnego stanu zdrowia.
Dlaczego często psują mi się zęby?
Najczęstszą przyczyną psucia się zębów jest właśnie próchnica. Bakterie próchnicze przekształcają cukry dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem w kwasy, które osłabiają szkliwo. Szkliwo to bariera ochronna zębów, gdy jest zniszczona, do ich wnętrza łatwiej docierają drobnoustroje, które powodują ich psucie. To powoduje najpierw niewielkie przebarwienia, niewidoczne gołym okiem. Następnie zaś ból i widoczne ciemnie plamy.
Jeśli trzeba by powiedzieć w skrócie, co to próchnica, odpowiedź brzmiałaby: to przyczyna psucia się zębów. Na szczęście, zanim rozwinie się w poważną chorobę, można z nią walczyć i zapobiegać jej powstawaniu. Podstawą jest właściwa higiena jamy ustnej oraz ograniczenie spożywania pokarmów zawierających cukier.
Etapy rozwoju próchnicy
Na samym początku bakterie wywołujące próchnicę tworzą na zębach białe, niewielkie plamki. Następnie dochodzi do uszkodzenia szkliwa, czyli jego demineralizacji. Przez to próchnica przedostaje się do zębiny i powoduje jej rozpad. Najczęściej na tym etapie pacjenci zaczynają odczuwać dolegliwości bólowe zęba.
Jeśli ząb nadal nie jest leczony, próchnica zaczyna niszczyć miazgę. To powoduje długotrwały ból, który bywa trudny do wyeliminowania przy pomocy ogólnodostępnych środków farmakologicznych. Nerwy wokół zęba zostają zainfekowane i konieczne jest leczenie kanałowe.
Zaniechanie leczenia na tym etapie może powodować powstanie ropnia a sama infekcja może przenieść się na sąsiadujące tkanki. Niektórzy pacjenci odczuwają wtedy dolegliwości bólowe w obrębie całej żuchwy. Język i dziąsła mogą stać się zaczerwienione i nabrzmiałe. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie zęba, ponieważ jego stan nie pozwala na zastosowanie żadnego leczenia.
Wczesne wykrywanie i zapobieganie próchnicy
Osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny co pół roku. Dzięki temu zmiany pojawiające się na zębach leczone są na bieżąco. Zaleca się, by dzieci odbywały wizyty u dentysty co 4 miesiące.
Wczesne wykrycie zmian próchniczych pozwalają na ich zatrzymanie i całkowite wyleczenie bez konieczności plombowania i leczenia kanałowego. Niestety zdjęcie rentgenowskie, czy oględziny podczas przeglądu stomatologicznego nie zawsze są wystarczająco skuteczne. Nowatorskie metody wczesnego wykrywania próchnicy oparte są o technikę wykrywania promieniowania cieplnego, które emitują ubytki.
Każdy, kto wie, co to próchnica, ma świadomość tego, że odpowiednia higiena zębów może skutecznie ją hamować. Warto ograniczyć spożywanie słodkich napojów oraz potraw i myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Po każdym posiłku powinno się przepłukać usta płynem zawierającym fluorek, zwłaszcza jeśli był to posiłek bogaty w cukry. Nie bez znaczenia jest również picie wody.