• Home
  • Endodoncja
  • Duży ubytek zęba – jak leczyć ubytki próchnicowe?
Search
Duży ubytek zęba – jak leczyć ubytki próchnicowe?

Duży ubytek zęba – jak leczyć ubytki próchnicowe?

Ludzkie zęby narażone są na próchnicę, którą wywołują bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Bakterie te biorą udział w metabolizowaniu cukrów i wytwarzaniu kwasów, które są początkiem procesu próchnicotwórczego. Duzy ubytek zeba często jest przyczyną dyskomfortu i objawów bólowych, dlatego też warto systematycznie sprawdzać stan swojego uzębienia.

Próchnica – czynniki sprzyjające jej rozwojowi

Próchnica w początkowej fazie atakuje szkliwo zębów. Niestety później przedostaje się do zębiny, czyli tkanki miękkiej, a następnie do miazgi, co doprowadza do zniszczenia zęba od środka. Próchnica znajdująca się w zębinie powoduje dokuczliwy ból i dyskomfort, natomiast próchnica, która przedostała się do miazgi powoduje ból bardzo mocny, wręcz nie do wytrzymania. Dlatego też osoby posiadające ubytki powinny kontrolować stan uzębienia. Tylko regularne wizyty u dentysty pozwalają wykryć pojawiające się zmiany próchnicze dosyć szybko, kiedy jest jeszcze szansa na uratowanie zęba.
Duzy ubytek zeba może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęściej są to błędy w diecie i brak prawidłowej higieny jamy ustnej. Do czynników, które sprzyjają powstawaniu zmian próchnicowych można bowiem zaliczyć:
  • dietę bogatą w niezdrową żywność, słodkie i słone przekąski i inne produkty, które posiadają dużą zawartość cukrów,
  • brak lub zaniedbywanie higieny jamy ustnej,
  • występowanie kamienia nazębnego,
  • uwarunkowania genetyczne, jak podatność zębów na procesy demineralizujące.

Ubytki próchnicowe i ich leczenie

Ubytki próchnicowe powstają w wyniku zmian próchnicowych. By wykryć duzy ubytek zeba należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Często bowiem ubytki są niewidoczne pod powierzchnią zęba i tylko dentysta umie dobrze rozpoznać, czy w zębach nie występuje próchnica. Najczęściej ubytki powstają w przestrzeniach międzyzębowych. Dzieje się tak, gdyż tam włosie szczoteczki nie może dotrzeć podczas mycia zębów.
Wszystkie osoby, które zaniedbują prawidłową higienę jamy ustnej są narażone na rozwój próchnicy i wystąpienie ubytków w zębach. Duzy ubytek zeba jest ciężki do ponownego wypełnienia i czasami konieczne musi być usunięcie zęba. Można wyróżnić trzy rodzaje ubytków próchnicowych. Najczęściej występującymi ubytkami są ubytki koronowe, które występują na powierzchni żującej. Ubytki korzeniowe rozwijają się głębiej, w korzeniu zębów, gdy z wiekiem dziąsła odsłaniają korzeń zębowy. Ostatnim rodzajem ubytków jest próchnica nawracająca, która wiąże się z nadmiernym gromadzeniem się płytki nazębnej.
Lekarz dentysta dobiera sposób leczenia do zaawansowania próchnicy. Po wstępnej ocenie stanu uzębienia i często wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego szczęki może bowiem stwierdzić, gdzie są zlokalizowane ubytki, jaka jest ich rozległość i czy dotarły one do tkanki miękkiej. Zmiana próchnicowa, która występuje tylko na powierzchni zęba może zostać remineralizowana. Jest to zabieg polegający na nałożeniu na ząb dużej ilości środka z fluorem. Ząb zostaje odbudowany a próchnica zahamowana. Niestety taki żel należy nakładać kilka razy, by otrzymać efekt. Oprócz remineralizacji na małe ubytki stosuje się ozonowanie. Ozon to gaz posiadający właściwości bakteriobójcze, dlatego też po takim zabiegu rozwój próchnicy zostaje zahamowany. Co ważne, zabieg jest bezbolesny i trwa około 20 sekund.
Duzy ubytek zeba wymaga już usunięcia chorej tkanki w sposób mechaniczny. Stomatolog nawierca wtedy ząb odpowiednim wiertłem. Niestety często są to działania bolesne. By złagodzić doznania bólowe często podawane jest znieczulenie miejscowe. Zmiana próchnicowa musi zostać usunięta w całości, następnie ubytek zostaje wypełniony specjalnym preparatem, który zapobiega ponownemu przedostaniu się próchnicy do zęba. Gdy próchnica zajmie już tkanki miękkie należy rozpocząć leczenie kanałowe, które pozwoli oczyścić nie tylko miazgę ale także kanały zębowe.

Jakie są rodzaje wypełnień?

Stomatologia to bardzo rozwinięta dziedzina, dlatego też korzysta się z wielu rodzajów wypełnień ubytków. Najczęściej stosowane są wypełnienia światłoutwardzalne, które sprawiają, że plomba jest praktycznie niewidoczna. Kolor wypełnienia można bowiem dobrać odpowiednio do koloru zębów pacjenta, co gwarantuje wypełnienie na wysokim poziomie. Jest to często stosowany rodzaj wypełnienia zębów przednich, które są przecież bardzo widoczne. Kompozyt to konsystencja plasteliny, którą należy modelować od razu po zaaplikowaniu. Twardość wypełnienie otrzymuje pod wpływem światła. Lampy polimeryzacyjne przykłada się do zęba na odpowiedni czas.
Wypełnienia chemoutwardzalne są bardzo podobne do przedstawionych wcześniej. Twardnienie następuje jednak pod wpływem reakcji chemicznej następującej po zmieszaniu proszku i płynu. Niestety te wypełnienia są mniej wytrzymałe niż te światłoutwardzalne.
Nowoczesna stomatologia odchodzi od wypełnień amalgamatowych, które posiadają rtęć. Ich zaletą jest jednak wytrzymałość i niska cena. Do zębów mlecznych idealne są wypełnienia glassjomerowe, które zapobiegają próchnicy w przyszłości poprzez uwalnianie jonów fluorowych.
Na zmiany próchnicowe narażony jest każdy, dlatego też należy dbać o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan swojego uzębienia.