• Home
  • Porady
  • Zapalenie okostnej zęba – przyczyny
Search
Zapalenie okostnej zęba – przyczyny

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny

Okostna to włóknista błona, która jest silnie ukrwiona i unerwiona. Otacza ona kość i pełni trzy bardzo istotne funkcje. Zadaniem okostnej jest ochrona kości przed urazami mechanicznymi. Co więcej, odpowiada też za ich odbudowę oraz regenerację dzięki komórkom kościotwórczym, bez których wzrost oraz przebudowa tkanki kostnej czy zrastanie się kości jest niemożliwe. Wiele osób cierpi na zapalenie okostnej zęba przyczyny takiego stanu mogą być różne.

Zapalenie okostnej – objawy, przyczyny

Warto na samym początku powiedzieć, że charakterystycznym objawem zapalenia okostnej jest silny oraz promieniujący ból kości, który pojawia się nagle i szybko staje się coraz silniejszy. Warto wiedzieć, że u pacjenta ze stanem zapalnym okostnej nierzadko pojawia się jeszcze opuchlizna nad kością. Oprócz tego pacjent w wielu przypadkach odczuwa ogólne objawy stanu zapalnego tj. podwyższona temperatura, osłabienie ciała, a ponadto dreszcze. Do tego dolicza się też duszności, bóle głowy oraz złe samopoczucie. Wiele osób skarży się na zapalenie okostnej zęba przyczyny takiego stanu najlepiej ustawić w renomowanym gabinecie stomatologicznym. Często odczuwa się silny ból zęba utrudniający pacjentowi nie tylko jedzenie, ale też picie, a także mówienie. Jeżeli celem jest zdiagnozowanie tego typu schorzenia, dentysta najczęściej zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

W celu potwierdzenia zapalenia okostnej bardzo skuteczny okazuje się skan kości. Można również przeprowadzić MRI, który jest w stanie ujawnić miejscowy obrzęk, w miejscu, w którym mięśnie są przyczepione do kości. Warto zauważyć, że na podstawie przeprowadzonych badań oraz wywiadu specjalista ocenia stan kości, a ponadto decyduje o metodzie leczenia. W obecnych czasach wielu ludzi dotyka zapalenie okostnej zęba przyczyny takiego stanu mogą być różne, dlatego trzeba udać się do dentysty. Bardzo istotna jest kompleksowa diagnostyka. Warto zauważyć, że ostre zapalenie okostnej rozwija się przeważnie w wyniku nieleczonego urazu bądź przez przedostanie się do okostnej chorobotwórczych drobnoustrojów z okolicznych miejsc, które zostały objęte stanem zapalnym. Mało kto wie o tym, że nawet infekcje w innych częściach ciała np. infekcja dróg moczowych bądź kiła w wielu przypadkach prowadzi do rozwoju ostrego zapalenia okostnej. Pośród innych schorzeń mogących skutkować zapaleniem okostnej trzeba wymienić białaczkę oraz różnego typu nowotwory. Nie można też zapomnieć o niektórych chorobach autoimmunologicznych.

Warto zauważyć, że ludzie mający problemy z krążeniem, chore na cukrzycę, a ponadto z przewlekłymi wrzodami, są znacznie bardziej narażone na taką przypadłość. Niestety coraz częściej pojawia się u ludzi zapalenie okostnej zęba przyczyny takiego stanu mogą być zróżnicowane. Warto zauważyć, że taki problem dotyka też niemowląt. W takim przypadku mowa o zespole Caffeya-Silvermana. Okazuje się, że schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie, a wszelkie objawy ustępują same, kiedy pociecha osiąga wiek dwóch lat. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że zespół Caffeya-Silvermana poza bólem kości objawia się też zaczerwienieniem skóry, a ponadto wyższą temperaturą zajętych tkanek. Co istotne, w wielu przypadkach dotyczy kości żuchwy oraz kości długich. Trzeba wiedzieć o tym, że narażenie na szkodliwe promieniowanie jonizujące bądź zatrucie fosforem nierzadko prowadzi do przewlekłego zapalenia okostnej, co jest bardzo problematycznym staniem.

Zapalenie okostnej – leczenie

Coraz częstszym schorzeniem jest zapalenie okostnej zęba przyczyny takiego stanu mogą być różne. Jeżeli mowa o leczeniu, choremu podaje się przede wszystkim antybiotyki. Celem takiej kuracji jest zlikwidowanie tanu zapalnego. Trzeba wiedzieć o tym, że terapia przeważnie trwa od 7 do 15 dni. Specjaliści najczęściej podają klindamycyny. Mowa tutaj o antybiotyku dobrze przenikającym do tkanki kostnej. Jeżeli miejsce zapalenia jest opuchnięte, najczęściej zalecane jest stosowanie chłodzących okładów. Natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia okostnej specjalista może skierować pacjenta na zabiegi fizjoterapeutyczne, żeby przyśpieszyć leczenie stanu zapalnego, a ponadto zmniejszyć odczuwalny ból. Każdy jednak powinien pamiętać o tym, że to specjalista decyduje o zabiegach.

Jaki jest domowy sposób na zapalenie okostnej?

Warto wiedzieć o tym, że leczenie domowe zapalenia okstonej ograniczone jest tylko do przykładania zimnych okładów na opuchliznę, co powinno zmniejszyć wszelkie dolegliwości bólowe. Potencjalnie można płukać usta ziołowymi naparami bądź specjalnymi płynami do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwzapalnym, a także przeciwbólowym. W przypadku, gdy przyczyną zapalenia okostnej są zbyt intensywne ćwiczenia, to wymagane jest zrobienie przerwy w treningu. Bardzo istotne jest unikanie takich ćwiczeń, które obciążają kości. Mowa tutaj o skakaniu, bieganiu oraz podnoszeniu ciężarów. Najlepiej postawić na nieco lżejszy trening np. jazdę na rowerze bądź pływanie. Ważne jest również udanie się z problemem do specjalisty.