Zdrowe i zadbane zęby są istotne dla funkcjonowania całego organizmu. Czasami pojawiają się jednak problemy inne niż klasyczne ubytki. Jednym z nich może być paradontoza. To niebezpieczna choroba, która na początku często nie daje żadnych oznak, ale w późniejszym przebiegu może prowadzić nawet do utraty zębów. Czym leczyć paradontozę? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Co to jest paradontoza?
Paradontoza to choroba, która związana jest z wieloma czynnikami prowadzącymi do osłabienia zębów, przez co zaczynają się one chwiać, a nawet wypadać. Warto wiedzieć, czym leczyć paradontozę, aby zęby wzmocnić i uniknąć ich utraty. Choroba może pojawić się u osób mających predyspozycje do osadzania się kamienia nazębnego, który prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych oraz chorób dziąseł.
Takie symptomy można obserwować już w młodszym wieku, kiedy to teoretycznie nie dzieje się nic niepokojącego. Mimo wszystko już wtedy warto zwrócić się do stomatologa, który może zdjąć kamień nazębny, a także zastosować odpowiednie leczenie, na przykład uzupełnienie odsłoniętych szyjek zębowych.
Jakie są przyczyny paradontozy?
Przyczyny paradontozy są złożone. Dlatego też choroba ta dotyka wiele osób, natomiast nie u wszystkich rozwija się w takim samym stopniu. Jedną z pierwszych przyczyn jest zaniedbanie higieny zębów, co prowadzi do pojawienia się osadu, który twardnieje, tworząc kamień nazębny. Mogą być na to narażone osoby, które mają problemy z regularnym myciem zębów, ale też dodatkowo palą papierosy, piją duże ilości kawy, herbaty oraz innych płynów, które na zębach pozostawiają osad.
Kamień nazębny, który rozwija się w dolnej części zębów, sprawia, że obniżają się dziąsła, co powoduje odsłonięcie korzeni. Na kolejnym etapie choroby prowadzi to do pojawienia się stanów zapalnych, ponieważ tworzą się tak zwane kieszonki zębowe, w których gromadzą się resztki jedzenia. To świetna pożywka dla bakterii, które zaczynają atakować kości. Dochodzi do próchnicy, a powodujące tę chorobę bakterie wydzielają kwasy rozkładające kości. U osób zaatakowanych paradontozą obserwuje się zanik kości, w których osadzone są zęby.
Dlatego też w późniejszym wieku, najczęściej w okresie menopauzy, zaczynają się one chwiać, a wreszcie wypadać. Utrata kolejnych zębów często przebiega dramatycznie szybko, dosłownie w ciągu kilku miesięcy może pojawić się konieczność usunięcia nawet kilku zębów.
Leczenie paradontozy
Czym leczyć paradontozę? Postępowanie nie jest łatwe, szczególnie w przypadku osób, które mają już zaawansowany etap choroby. Często pomaga już tylko i wyłącznie usunięcie zęba, a następnie skorzystanie ze zdobyczy stomatologii estetycznej. Jeżeli zareaguje się jednak odpowiednio wcześniej, można przeciwdziałać fatalnym skutkom paradontozy.
Stomatolodzy polecają wtedy usuwanie kamienia nazębnego oraz osadu, regularne dbanie o higienę jamy ustnej, tak by nie doszło do zapalenia w obrębie dziąseł. Jeżeli jest się w grupie ryzyka, warto już po 30 roku życia regularnie się badać, między innymi również poprzez wykonywanie zdjęć rentgenowskich pokazujących stan kości. Zamiast zastanawiać się nad tym, czym leczyć paradontozę, lepiej jej zapobiegać.