• Home
  • Porady
  • Ubytki klinowe zębów – skąd się biorą?
Search
Ubytki klinowe zębów - skąd się biorą?

Ubytki klinowe zębów – skąd się biorą?

Ubytki klinowe zębów to zmora wielu osób, które użytkowały zbyt twardą szczoteczkę, albo szorowały zęby, a nie prawidłowo czyściły, wykorzystując metodę wymiatającą. Musimy wiedzieć, że tylko metoda wymiatająca pozwala na pozbycie się resztek jedzenia, a także bakterii, nie uszkadzając tym samym szkliwa zębów. Kluczowym elementem jest także korzystanie ze szczoteczek o miękkim włosiu, bo zbyt twarde będzie powodować, nawet przy prawidłowej metodzie szczotkowania, ubytki klinowe. Tylko nauczenie się prawidłowej metody czyszczenia, a także przede wszystkim dobranie dla siebie miękkiej, ale wystarczającej szczoteczki, pozwoli nam na stosowanie właściwej higieny jamy ustnej, która nie będzie uszkadzać nam szkliwa zębów.

Jak powstają ubytki klinowe zębów

Ubytki klinowe powstają przede wszystkim wtedy, kiedy zbyt mocno szczotkujemy nasze zęby. Wiele osób nie wiedzą, jaka technika będzie bezpieczna dla szkliwa i szorują zęby, zamiast wykonywać ruchy wymiatające. To one o wiele szybciej pozwolą nam pozbyć się zalegających pokarmów, a także wszelkich bakterii. Musimy jednak wiedzieć, że samodzielnie nie poradzimy sobie z eliminacją ubytków klinowych, które już powstały. Należy wybrać się do stomatologa, który umiejętnie odbuduje nasze szkliwo. Tylko w ten sposób będziemy pewni, że uda nam się poradzić sobie z tym problemem, który nie tylko powoduje, że nasze zęby przestają wyglądać estetycznie, ale także są zdecydowanie bardziej podatne na wszelkie zapalenia miazgi zęba. To z kolei powoduje ból i duży dyskomfort, o czym warto pamiętać.

Czy ubytki klinowe zębów są niebezpieczne?

Ubytki klinowe to tylko z pozoru błaha dolegliwość. Musimy wiedzieć, że przede wszystkim uszkodzone szkliwo jest o wiele bardziej podatne na uszkodzenie. Należy także mieć na uwadze, że kiedy mamy do czynienia z ubytkami klinowymi, to nie leczone doprowadzą do uszkodzenia miazgi zęba, co jest poważnym stanem chorobowym. Leczenie jest w tym przypadku dłuższe i bardziej bolesne, od leczenia ubytków klinowych. Warto więc od razu postarać się o wyleczenie i odbudowę, uszkodzonego szkliwa.

Jak pozbyć się ubytków klinowych?

Należy mieć na uwadze, że wszelkie ubytki klinowe, które już powstały, nie są możliwe do wyleczenia domowymi sposobami. Konieczne jest leczenie w gabinecie stomatologicznym, które polega na odbudowie szkliwa i dzięki temu zabezpieczenie zębów. Jest to bardzo ważny zabieg, bo musimy pamiętać o tym, że każde uszkodzenie szkliwa sprawia, że zęby są zdecydowanie bardziej narażone na stany zapalne, a także znaczne pogorszenie ogólnego stanu zębów. Nie tylko więc nie będą prezentować się tak, jakbyśmy tego chcieli, ale także przede wszystkim, możemy zacząć odczuwać dolegliwości bólowe i dyskomfort. Warto się przed tym zabezpieczyć i jeśli zauważymy u siebie ubytki klinowe, to wybrać się do stomatologa i zastosować leczenie, które będzie skuteczne. Dolegliwość bowiem nie tylko wygląda źle, ale także ma skłonność do pogłębiania i nie możemy do tego dopuszczać.