Search
jak-wyglada-usuwanie-kamienia-nazebnego

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Każdy doskonale wie, jak ogromnym zagrożeniem dla zębów jest próchnica. Nieleczona będzie stopniowo niszczyła szkliwo, a także wewnętrzną strukturę zęba, co rzecz jasna finalnie doprowadzi do utracenia go. Jak się jednak okazuje, próchnica to nie jedyny problem, z którym trzeba się zmagać. Równie poważnym zagrożeniem jest kamień nazębny. Z jakiego powodu jest on tak niebezpieczny, jak dochodzi do jego powstawania, a co najważniejsze, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Powstawanie kamienia nazębnego

Zanim przejdzie się do najważniejszego pytania, czyli jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego, warto się najpierw dowiedzieć, czym kamień na zębach jest, a także jak konkretnie dochodzi do jego powstawania. Kamień nazębny to niezwykle twarde złogi o żółtawym kolorze, które gromadzą się na powierzchni zębów. Jest to nic innego, jak tylko zmineralizowana płytka nazębna, która powstaje w wyniku naturalnych reakcji zachodzących w jamie ustnej.

Początkowy miękki nalot powstały w wyniku kontaktu śliny z bakteriami utwardza się i zamienia stopniowo w kamień. Jest najczęściej efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ usuwanie płytki nazębnej jest możliwe poprzez szczotkowe zębów. Niestety szczoteczka nie dociera we wszystkie zakamarki i tam też właśnie dochodzi do powstawania kamienia nazębnego.

Kamień nazębny – objawy

Oczywiście wiele osób zastanawia się w pierwszej kolejności nad tym, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego i jakie są szczegóły tego zabiegu, lecz warto się najpierw dowiedzieć o jeszcze jednej sprawie, czyli jakie są objawy zbyt dużego kamienia i do czego może on konkretnie prowadzić.
Jak się okazuje, oprócz tego, że kamień nazębny bardzo nieestetycznie wygląda, to może dodatkowo przyczyniać się do powstawania bardzo poważnych chorób.

Przede wszystkim jest on prostą drogą do powstawania stanów zapalnych dziąseł, co może doprowadzić w konsekwencji do ataku bakteryjnego na tkankę zębów. Oznacza to ogromne ryzyko powstawania na zębach próchnicy, a także takiej choroby, jak parodontoza, która skutkować może nawet utratą zębów.

Usuwanie kamienia na zębach

Jak więc widać po powyższym opisie, scaling, czyli usuwanie nagromadzonego kamienia, to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zębów. Warto się w tym miejscu teraz dowiedzieć, jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego. Czy jest to zabieg długi i bolesny, a może jednak zupełnie nieodczuwalny i niesprawiający żadnych problemów?

Usuwanie kamienia nazębnego może przyjmować kilka postaci. Zdecydowanie tą najpopularniejszą jest mechaniczne zdzieranie go z powierzchni zębów, co wykonywane jest przy pomocy specjalistycznego narzędzia dentystycznego. Jest to zabieg bardzo skuteczny, a także zupełnie bezbolesny.
Oczywiście nie jest to jedyna możliwość usunięcia kamienia nazębnego. Bardzo popularna jest metoda ultradźwiękowa, która polega na bombardowaniu kamienia dźwiękiem o niezwykle wysokiej częstotliwości. Oprócz tego bardzo często wykorzystuje się także promień lasera, który jest w stanie w ułamku sekundy idealnie oczyścić powierzchnie zęba z kamienia.