Search
Jak często usuwać kamień nazębny?

Jak często usuwać kamień nazębny?

Elementem troski o zdrowy i piękny uśmiech jest odpowiednia i prowadzona regularnie profilaktyka. Obejmuje ona staranne szczotkowanie i nitkowanie zębów za pomocą godnej polenienia szczoteczki i specjalistycznej pasty do zębów, a także konsultacje stomatologiczne. Podczas wizyt kontrolnych wykonywany jest przegląd stanu uzębienia oraz usuwany jest ewentualnie nagromadzony kamień. Wielu pacjentów zastawiania się zatem nad tym, jak często usuwać kamień nazębny?

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

W gabinetach stomatologicznych dość często padają pytania dotyczące tego, jak często usuwać kamień nazębny oraz jakie są przyczyny jego powstawania. Otóż, szybkość odkładania się osadów, płytki nazębnej oraz kamienia zależy od kilku czynników, wśród których wymienić można między innymi osobnicze uwarunkowania pacjenta. Mają one podłoże genetyczne i powodują przyspieszenie zachodzących zmian. Poza tym, kamień na powierzchni zębów może się odkładać w wyniku zaniedbań higienicznych pacjentów. Brak regularnego szczotkowania oraz nitkowania zębów oraz płukania jamy ustnej płynami stomatologicznymi prowadzi do odkładania się płytki nazębnej.

Podlega ona mineralizacji i tworzy trudny do usunięcia kamień nazębny. Proces jego powstawania jest również skorelowany z dietą bogata w cukry i nabiał. Produkty te przyczyniają się do wzrostu aktywności drobnoustrojów chorobotwórczych kolonizujących jamę ustną oraz nasilenia rozwoju próchnicy. Mineralizacji płytki nazębnej sprzyja ograniczona ilość śliny, która może mieć związek ze spożywaniem produktów mlecznych czy występowaniem jednostek chorobowych. Nie bez znaczenia dla nasilenia się procesów prowadzących do odkładania się kamienia nazębnego jest również palenie papierosów oraz spożywanie dużych ilości alkoholu. Kamień nazębny tworzą złuszczone komórki nabłonka, białka, wapń, fosfor, a także bakterie próchnicowe.

Usuwanie kamienia nazębnego

Pacjenci borykający się z powyższym problemem dość często zastanawiają się nad tym, jak często usuwać kamień nazębny i jakie są polecane ku temu metody. Otóż, metody te można podzielić na domowe, które pacjenci mogą stosować na co dzień oraz specjalistyczne zabiegi, które wykonywane są jedynie w gabinetach stomatologicznych. Domowe metody obejmują stosowanie octu jabłkowego, sody oczyszczonej i oleju kokosowego, a także drożdży piwnych, węgla aktywnego oraz naparu przygotowywanego z szałwii. Stosowanie octu jabłkowego o właściwościach odkażających przyczynia się do ograniczenia liczebności bakterii i ognisk próchnicy.

Działanie antybakteryjne wykazuje również mieszanina sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Jej stosowanie sprzyja usuwaniu przebarwień. Ilość patogenów w jamie ustnej redukują również drożdże piwne, a pasty węglem aktywnym działają odkażająco i wybielająco. Tego typu metody mają jednak ograniczoną skuteczność. W przypadku zaawansowanych zmian konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym, które zwykle jest wykonywane raz na pół roku.

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Brak tego typu działań może bowiem prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym rozwoju stanów zapalnych, pojawiania się krwawienia podczas szczotkowania zębów, a także przykrego zapachu z ust i paradontozy mogącej skutkować utratą zębów.