Search
Dlaczego powstają zajady?

Dlaczego powstają zajady?

Kiedy się pojawiają często towarzyszy temu ból, pieczenie i nieestetyczny wygląd. Nic więc dziwnego, że staramy się zrobić wszystko, by pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości jak najszybciej. Zajady, bo o nie chodzi, dotykają nas z wielu różnych powodów. Dlaczego powstają zajady i jak sobie z nimi radzić?

Zajady- skąd się biorą?

Zajady, inaczej zapalenie kątów ust, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, polegająca na pękaniu kącików warg lub ust. Początkowym objawem zajadów jest przesuszenie w okolicy ust i pękanie skóry w ich kącikach. Kolejnym objawem są małe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym lub krwią, a gdy te pęcherzyki zaczynają pękać, pojawia się bolesna nadżerka.

Co jest właściwie ich przyczyną? Dlaczego powstają zajady? Jak to w życiu przyczyn jest wiele. Jedną z nich są niedobory witamin i składników mineralnych, głównie żelaza, witamin z grupy B i witaminy C. Dieta uboga w te składniki lub odchudzanie się, często zbyt rygorystyczne, z zastosowaniem diet eliminacyjnych może być przyczyną powstawania tych drażniących dolegliwości. Zajady mogą pojawiać się również u osób chorujących na cukrzycę, osób noszących protezy, które nie są właściwie dopasowane, osób niewłaściwie dbających o higienę jamy ustnej oraz częste przyjmowanie antybiotyków, co skutkuje namnażaniu się drożdżaków. Zajady bywają również skutkiem alergii na przykład na nikiel.

W jaki sposób uniknąć powstawania zajadów?

Zdając sobie sprawę z tego, dlaczego powstają zajady, mamy możliwość wyeliminowania niektórych zachowań czy wprowadzenia zmian, dzięki którym zajady przestaną powracać i zaburzać nasz komfort życia.
Niezwykle ważnym aspektem w profilaktyce pojawiania się zajadów, jest dieta. Prawidłowo zbilansowana, pełna warzyw, owoców, wartości mineralnych, zdrowych tłuszczów i białka sprawi, że problem ten nie będzie nawracał. W kwestii prawidłowego żywienia ważnym czynnikiem są, modne, ale często niebezpieczne dla naszego zdrowia – diety eliminacyjne. Poprzez usunięcie z jadłospisu konkretnych produktów narażamy się na niedobory, anemie i tym samym nawracające zajady.

Innym sposobem na uniknięcie tych uciążliwych problemów, jest właściwa higiena. Odpowiednio częste szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej sprawiają, że w jej obrębie nie gromadzą się szkodliwe bakterie i drożdżaki.

Jak sobie poradzić z zajadami?

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z zajadami i nawet te domowe, mogą być bardzo skuteczne. Jednym z takich domowych „leków” jest czosnek, który ma właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Wystarczy go rozetrzeć i nałożyć na popękane kąciki ust na 15 minut. Kolejnym sposobem, który skutecznie wspomaga leczenie zajadów jest miód. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu przyspiesza proces gojenia się ran. Ostatnią z metod pomocną w leczeniu zajadów jest olej z pestek winogron. Natłuszcza on i odżywia skórę oraz zawiera spore ilości witaminy z grupy B, które są bardzo ważne w leczeniu zajadów. Poza domowymi sposobami niezwykle skuteczne są apteczne preparaty, które znacznie skrócą czas zmagania się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. W aptece otrzymamy między innymi: maść cynkową, maść z klotrimazolem oraz maść z witaminą A i E.