Search
czy-licowki-trzeba-wymieniac

Czy licówki trzeba wymieniać? Dowiedz się więcej.

Piękny uśmiech to marzenie wielu z nas. Niestety nie zawsze jest możliwy z uwagi na zły stan uzębienia. Wówczas jego brak powoduje dyskomfort oraz wpływa na pogorszenie samooceny i jakości życia. Na szczęście nowoczesna stomatologia oferuje rozwiązania, które w znacznym stopniu poprawiają wygląd zębów pacjentów.

Wśród nich wymienić należy licówki na zęby. W odniesieniu do nich dość często padają pytania o ich wskazania oraz o to – czy licówki trzeba wymieniać?

Do czego służą licówki?

Licówki na zęby to sposób na poprawę wyglądu pacjenta oraz jego samooceny i samopoczucia. Licówki to cienkie nakładki na zęby, które mogą być wykonane z porcelany lub akrylu. Dostępne są również licówki ceramiczne i kompozytowe. Licówki zwykle mają grubość od 0,2 do 1 mm i są mocowane za pomocą kleju lub cementu do przedniej ściany zębów pacjenta. Imitują one naturalne szkliwo pacjenta, a przy tym są bielsze i bardziej równe. W stomatologii estetycznej licówki stosuje się w celu poprawy wyglądu uzębienia pacjentów w zakresie ich koloru czy kształtu. Licówki mogą być również stosowane w celu maskowania ewentualnych ubytków.

Należy jednak pamiętać o tym, że licówki na zęby mogą być zakładane jedynie po wyleczeniu zmian próchnicowych czy zakończonym leczeniu kanałowym. Leczenie kanałowe jest dla pacjentów długotrwale oraz dość uciążliwe dlatego wielu z nich pragnie na stałe rozwiązać problemy z uzębieniem. Wielu z nich zastanawia się zatem czy licówki trzeba wymieniać?

Licówki na zęby – kiedy założyć?

Licówki stosuje się przede wszystkim w celu poprawy wyglądu zębów pacjentów. Wśród głównych wskazań do ich założenia wymienia się przebarwienia na zębach, ich nieprawidłowy kształt czy ubytki. Przebarwienia korony zęba mogą być wynikiem wad rozwojowych szkliwa lub przeprowadzonego leczenia kanałowego. Ponadto, zmiana odcienia szkliwa może mieć związek z przyjmowaniem niektórych leków. Licówki mogą być również stosowane jako sposób na zmianę kształtu zębów.

Dzięki nim możliwe jest wydłużenie, skrócenie, zwężenie lub poszerzenie korony zęba. W przypadku ubytku zęba licówka nie tylko go zamaskuje, ale również ustabilizuje i wzmocni ząb. Licówki mogą być również stosowane w celu zmniejszenia lub wyeliminowania diastemy jako alternatywa dla leczenia ortodontycznego. Jednak czy licówki trzeba wymieniać, a może jest to rozwiązanie trwałe?

Wymiana licówek na zęby

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym czy licówki trzeba wymieniać? Otóż, licówki są rozwiązaniem czasowym, a okres przez który mogą być stosowane zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Ponadto, na czas ich użytkowania wpływa technika ich mocowania, rodzaj cementu czy zachowania higieniczne pacjenta. Najmniej trwałe są licówki akrylowe, które stanowią etap pośredni przed założeniem docelowych licówek ceramicznych lub porcelanowych.

Licówki kompozytowe są trwalsze i zazwyczaj można je użytkować przez okres maksymalnie trzech lat. Licówki ceramiczne i porcelanowe są najtrwalsze i mogą być stosowane nawet przez piętnaście lat. Jak wspomniano powyżej, brak regularnego czyszczenia zębów, stosowania nici i płynów dentystycznych przyczynia się do szybszego zużycia licówek oraz konieczności ich wcześniejszej wymiany.