Search
Afty – czego nie jeść

Afty – czego nie jeść?

Afty to bardzo bolesny problem, z którym przynajmniej raz w ciągu całego życia zetknie się większość pacjentów. Są to niewielkie ranki, które pojawiają się w jamie ustnej. Proces gojenia zazwyczaj trwa od tygodnia do nawet miesiąca, a sama dolegliwość mocno uprzykrza życie. Niewielkich rozmiarów nadżerki powodują u pacjenta ogromny dyskomfort. Wiele osób zadaje pytanie o afty – czego nie jeść i jak ich unikać?

Skąd się biorą afty?

Na początku warto określić, czym w ogóle są afty. Otóż, są to maleńkie rany, które pojawiają się w jamie ustnej. Pacjent odczuwa ból, pieczenie i szczypanie. Niewielkich rozmiarów ranka z czasem przybiera postać nadżerki, otoczonej bolesną obwódką. Z reguły afty są naprawdę niewielkich rozmiarów, chociaż zdarzają się i takie, których wielkość osiąga nawet 3 cm. Jednak tego typu duże afty z pewnością trzeba pokazać dentyście. Afty to dolegliwość, która dotyka różnych grup wiekowych, chociaż zdecydowanie części rozwija się u dzieci.

Afty mają wiele przyczyn. Ich powstawaniu mogą sprzyjać zarówno czynniki genetyczne, jak i niewłaściwy tryb życia. Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Nadżerki pojawiają się o wiele częściej u osób, które dotknięte są próchnicą, kamieniem nazębnym bądź też chorobami dziąseł. Na pojawianie się aft w ustach może mieć także wpływ chwilowe obniżenie odporności.

Afty a jedzenie

W okresie leczenia aft warto zrezygnować z gorących napojów, które mogą podrażniać nadżerki. Warto również zrezygnować z czekolady, a także kwaśnych, bądź też mocno przyprawionych potraw. Mogą one niepotrzebnie podrażnić okolice rany, prowadząc do dolegliwości bólowych.

Wiele osób zadaje następujące pytanie o afty – czego nie jeść, by nie pogorszyć sytuacji? Niezalecane są produkty, które mają twarde, ostre brzegi. Mowa tutaj między innymi o chipsach, grzankach czy też bagietkach.

Pacjenci, którzy zmagają się z problemem aft, powinni z kolei sięgać po naturalne jogurty, maślankę, drożdże czy też fasolę. Po konsultacji z lekarzem można również zdecydować się na przyjmowanie suplementów diety, zawierających potrzebne witaminy i mikroelementy.

Co zrobić, żeby afty nie wracały?

Znana jest już odpowiedź na pytanie: afty – czego nie jeść? Warto teraz dowiedzieć się, w jaki sposób można zapobiegać ich nawracaniu. Przede wszystkim, trzeba przyłożyć szczególną uwagę do prawidłowej higieny jamy ustnej. Mowa tutaj nie tylko o regularnym szczotkowaniu zębów, ale także wizytach w gabinecie stomatologicznym w celu usunięcia kamienia nazębnego. Nie warto ograniczać higieny jamy ustnej jedynie do stosowania pasty i szczoteczki – aby uniknąć aft, dobrze jest stosować również nici dentystyczne oraz płyny antybakteryjne do płukania jamy ustnej.

Nie bez znaczenia jest również dieta pacjenta. Na powstawanie aft mniej narażone są osoby, które unikają wysoko przetworzonej żywności, sztucznych barwników, a także stawiają na zróżnicowanie diety. Aby uniknąć tego bolesnego problemu w przyszłości, warto stawiać na produkty bogate w żelazo, witaminę B1 i kwas foliowy.